5 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie

PodróżeWarszawa
25 kwietnia 2017 / By / , / 18 Komentarzy

Jak już wspominałam w pierwszym poście o Warszawie – wjazd do stolicy był niespodzianką dla Pana Męża. Dowiedział się o niej w specyficzny sposób. Zanim został poinformowany o kierunku i dacie podróży, musiał najpierw rozwiązać szereg zagadek. Kiedy już mu się to udało (z małymi podpowiedziami, ale ciiii…), rozpoczęliśmy planowanie. Wcześniej już przeglądałam informacje, aby uzupełnić swoją wiedzę nt. tego, co warto zobaczyć w Warszawie. Resztę zostawiliśmy przypadkowi. Wśród moich czytelników całkiem spore grono stanowią Warszawiacy, dlatego zachęcam do wczytania się i jeśli jeszcze nie odwiedziliście poniższych punktów – polecam!

1. Muzeum Powstania Warszawskiego

Był to pierwszy punkt naszego zwiedzania Warszawy. Muszę też przyznać, że bardzo trafnie obrany. Muzeum bogate jest w eksponaty i utrzymane w jednym stylu. Na wejściu wita nas gablota z kilkoma telefonami, wizerunkami i historiami poszczególnych osób. Można do nich zadzwonić, wybierając przyciskiem cel rozmowy. Po muzeum poruszamy się według kierunku zwiedzania, który jest całkiem przejrzysty. Przy każdym elemencie znaleźć można opisy. Wśród eksponatów pokazane są oryginalne dokumenty, przykładowe zrzuty, a w nich medykamenty lub broń. Zachowana jest część listów, ubioru i rzeczy prywatnych. W muzeum są elementy interaktywne. Poza telefonami, można nadawać alfabet morsa, oglądać filmy czy zdjęcia. Przy niektórych z nich jest oznaczenie o drastycznych scenach – nie bez powodu. Ogrom zniszczeń przypieczętowuje projekcja 3D z okresu zbombardowanej Warszawy. W środku znajduje się pomieszczenie dla dzieci, które mogą zostać pod opieką dorosłego. Tam poznają historię poprzez zabawę i cierpliwie czekają na rodziców. Czy warto się wybrać do Muzeum Powstania Warszawskiego? Zdecydowanie. Stosunek jakości do ceny jest niewyobrażalnie wysoki. Byłam już w kilku muzeach, w tym słynnych Paryskich, ale wydaje mi się, że to jest jednym z najlepszych, jakie widziałam. Klimat oddany jest bardzo dobrze, dlatego uprzedzam, że można wyjść stamtąd nieco zdołowanym. Czas spokojnego zwiedzania to ok. 3 godziny.

Bilety:

 • normalny 20 zł
 • ulgowy 16 zł

Godziny otwarcia:

 • pn., śr., pt. 8.00 – 18.00
 • wt. nieczynne
 • czw. 8.00 – 20.00
 • sb., nd. 10.00 – 18.00

2. Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to bardzo duży kompleks zieleni. Zabroniona jest jazda rowerem i wprowadzanie psów. Otwarty jest w różnych godzinach. Zależy to od miejsca, które nas interesuje, dlatego po szczegóły odsyłam Was do oficjalnej strony. Wstęp do parku jest darmowy, jednak takie miejsca jak Pałac Myślewicki, Pałac na wyspie, Teatr królewski są płatne. Łazienki Królewskie są zadbane i oferują mnóstwo miejsc do spacerowania. Warto zaopatrzyć się w orzechy albo drobne, aby takie orzechy kupić przed głównymi bramami. Wiewiórki bardzo chętnie porywają je z ręki, a potem chrupią ze smakiem. To naprawdę przyjemne wrażenie. Od strony Kancelarii Premiera znajduje się Pomnik Chopina. Przed nim ustawione są rzędy ławek, na których można usiąść i odpocząć. Figura jest ładna i warta sfotografowania dla potomnych.

3. Stare Miasto

Warszawa nie posiada typowego rynku, jaki znajdziecie we Wrocławiu czy Krakowie. Nie jest też aż tak pełna uliczek i klimatycznych budynków – w końcu została mocno zniszczona. Jednak w Starym Mieście jest Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, dzwon z XVII wieku, który podobno nigdy nie zawisł w żadnym kościele. Jest tam także warszawska syrenka, Muzeum Warszawy, Barbakan z murami obronnymi czy Pomnik Małego Powstańca. Warto zatem wybrać się na spacer po tym ośrodku miejskim.

4. Ogród Saski i Grób Nieznanego Żołnierza

Ogród Saski, jak również Grób Nieznanego Żołnierza, nie są miejscem, które zapiera dech w piersi. Będąc jednak w tym mieście i zastanawiając się, co warto zobaczyć w Warszawie, dobrze jest wybrać się w te okolice. Jest to spacer, którego nie opłacamy w postaci biletu wstępu. Jest to też rejon bardzo znany i często pokazywany w telewizji. Jeśli, tak jak nam, dopisze Wam szczęcie, załapiecie się na zmianę warty, którą także fajnie jest zobaczyć. W końcu ile razy w życiu widzieliście na własne oczy przedstawicieli Wojska Polskiego albo Marynarki Wojennej, którzy oficjalnie, pod komendą, w równym szyku i z zachowaniem wszystkich zasad zmieniają straż? Ja właśnie pierwszy raz.

5. Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie robi dużo większe wrażenie niż Wawel. Krakowski jest bardzo osławiony, bo to w końcu była stolica kraju i siedziba królów. Jednak ten w Warszawie budzi respekt z kilku powodów. Przede wszystkim został odbudowany. Po II Wojnie Światowej zostały po nim same zgliszcza. Zrekonstruowano go na podstawie zdjęć i planów, które się zachowały. Niesamowite wrażenie robi także historia i wnętrze. Można zauważyć – na co zwraca uwagę sama firma – które elementy są oryginalne, a które są ich wierną kopią. Każde pomieszczenie i element zostały krótko, ale rzeczowo opisane. W zamku dużo jest obrazów, ale największe wrażenie robię te spod pędzla Matejki i Rembrandta. Kiedy ma się chwilę, warto nieco dokładniej przyjrzeć się ich dziełom. Kierunek zwiedzania jest klarowny, dlatego łatwo porusza się po zamku, a jego plan jest turystom niepotrzebny. Poza wyposażeniem, w posiadaniu kompleksu są m.in. stare plany Warszawy i Polski.

Bilety:

 • normalny 30 zł
 • ulgowy 20 zł
 • rodzinny 15 zł / os
 • osoby do 16 roku życia – 1 zł

* są również bilety grupowe i specjalne

* niedziela: wstęp wolny

Godziny otwarcia:

* od 1 października do 30 kwietnia

 • wt. – sb. 10.00 – 16.00
 • nd. 11.00 – 16.00

* od 2 maja do 30 września

 • pon., wt., śr., pt., sb. 10.00 – 18.00
 • czw. 10.00 – 20.00
 • nd. 11.00 – 18.00

To nie są jedyne miejsca, które warto zobaczyć w Warszawie. Przy kolejnych odwiedzinach stolicy na pewno zarezerwujemy bilety do Centrum Nauki Kopernik, na które nie zdążyliśmy się załapać. Zabrakło nam też czasu na spacer po Powązkach oraz odnalezienie wszystkich syrenek, w tym najsłynniejszej przy Wiśle i CNK. Nie zdążyliśmy wybrać się również do Pałacu Wilanowskiego. Mimo to nasz wyjazd był naprawdę udany. Zobaczyliśmy całkiem sporo, bo te 5 miejsc, które warto zwiedzić w Warszawie, to nie wszystkie w jakich byliśmy. Warszawa to całkiem spore miasto, dlatego przed wyjazdem warto zaplanować sobie, gdzie pójść i kiedy, zwłaszcza, że w poszczególne dni wstęp jest bezpłatny.

Jakie miejsca polecilibyście jeszcze zobaczyć? Czy jest na Waszej liście MUST VISIT, bez którego nie wyobrażacie sobie pobytu w stolicy?

Może Cię zainteresować

Co warto zobaczyć w Warszawie – 3 imponujące miejsca
Co warto zobaczyć w Warszawie – 3 imponujące miejsca
6 marca 2018
Sylwester w Pradze
Sylwester w Pradze, co robić i czego się spodziewać
28 listopada 2017
5 restauracji w Puerto de la Cruz - gdzie smacznie zjeść
5 restauracji w Puerto de la Cruz – gdzie smacznie zjeść
7 listopada 2017
 • http://mrplanner.pl Mr. Planner

  Dobrze wiedzieć, że wstęp do Zamku Królewskiego w niedzielę jest bezpłatny – tym bardziej, że pogoda nie rozpieszcza, a do majówki i wyjazdu do Warszawy coraz bliżej i będzie trzeba szukać atrakcji pod dachem :) Ja jeszcze rozważam zwiedzanie Stadionu Narodowego, ale zobaczymy na ile wystarczy nam czasu :) Pozdrawiam! Karolina

  • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

   Takich miejsc jest bardzo dużo. Mam przygotowanego posta na inny termin, na pewno po majówce, więc jak chcesz, to napisz do mnie na e-mail i wyśle Ci wersję roboczą ze wszystkimi takimi miejscami :-)

   • http://mrplanner.pl Mr. Planner

    Ooo! Byłoby super, dzięki! Wysyłam maila :)

 • http://matkanaszczycie.pl Mom on top

  To ja byłam jedynie na zamku i Starym Mieście z tej listy :)

  • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

   Gdzie jeszcze byłaś i co ze swojej listy polecisz? :)

   • http://matkanaszczycie.pl Mom on top

    Och, niewiele więcej widziałam 😉 W Warszawie rzadko bywałam, a jak już, to jedynie w Śródmieściu. Zamek zobaczyłam, bo w zeszłym roku miałam tam spotkanie autorskie w ramach Targów Książki :)

 • http://mrslifestyle.pl/ Mrslifestyle.pl

  W muzeum Powstania byłam kilka lat temu i przy ostatniej naszej wizycie nie starczyło nam czasu, a szkoda, bo poszłabym jeszcze raz. Zwłaszcza, że kiedy w nim byłam był częściowo remontowany, więc nie wszystko zwiedziłam. Park saski również uwielbiam :)

  • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

   Jeśli chodzi o Muzeum Powstania Warszawskiego, to od rodowitego Warszawiaka słyszałam​, że ciągle jest rozwijane i uzupełniane o nowe eksponaty. To chyba masz potwierdzenie, że po kilku latach warto mieć je na uwadze :-)

 • http://www.kobietapo30.pl Kobietapo30

  Trochę wstyd się przyznać…ale nie znam za bardzo Warszawy, byłam kilka razy, ale zawsze na trochę…jak nic przydałby się weekend na zwiedzanie

  • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

   Warto poświęcić sobie chociaż dwa – trzy dni, jest co oglądać :)

 • http://www.pinkenvelope.pl/ Marcelina

  Przy swojej krótkiej wizycie tylko o Łazienki zahaczyłam. Ale było ciemno, zimno i niezbyt chciało nam się spacerować. Teraz jestem przygotowana, dzięki za post, będę miała go na uwadze przy planowaniu zwiedzania stolicy :)

  • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

   Pojawi się jeszcze lista miejsc z darmowym wstępem i kilka podpowiedzi więc zapraszam :)

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Czasy szkolne jeszcze. Pamiętam, jak wychowawczynię namawialiśmy na wycieczkę do muzeum powstania. W planach był jednodniowy wypad, ale nic z tego nie wyszło. Tyle lat minęło, a ja dalej tego miejsca nie odwiedziłam.

 • http://www.palmtreeview.pl Magdelena | palm tree view

  4/5! Z Twojej listy nie zwiedziłam jedynie Zamku Królewskiego. Sama już raz odbiłam się od Centrum Kopernika, mam nadzieję, że kolejnym razem odwiedzę to miejsce :)
  Co dodałabym do listy? Halę Koszyki (również wciąż przede mną!) i spacer Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem :)

  • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

   Hali Koszyki nie widzieliśmy, wpiszę ją sobie na listę!
   Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście zrobiło na mnie wrażenie, ale dopiero wieczorem. Wtedy bardzo przyjemnie się spacerowało :)

 • Krzysztof Maliszak

  5/5 – zwiedzone, generalnie wpadam od czasu do czasu do Warszawki i zwiedzam i na razie chyba mam już wszystko odhaczone. Teraz czekam na tę galerię Implant na Chmielnej. Ma wyglądać naprawdę nieźle, a u mnie nic takiego nie budują. No ciekawe, słyszałaś o niej może? Ma być jakaś ekologiczna w budownictwie barakowym, czy coś w ten deseń.

  • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

   Jeśli ktoś lubi chodzić, oglądać i czytać, to Warszawa na pewno jest dobrym miejscem, aby zacząć takie zwiedzanie :) Ja wiele widziałam, ale jeszcze mniejsze miejsca i Wilanów mi został. Jeżeli chodzi o Galerię Implant, czytałam o tym. Na razie mało informacji można znaleźć, jednak podoba mi się plan na to, żeby nie była to typowa galeria handlowa. Ciekawą koncepcją jest nie tylko budowa z kontenerów, ale również miejsca wydzielone na spotkania kulturalne, organizację eventów, warsztaty dla dzieci i pomysł, aby powierzchnie handlowe udostępniane były polskim przedsiębiorcom. Bardzo ciekawa jestem, co z tego wyjdzie i przy najbliższej okazji odwiedzę to miejsce, kiedy już będzie oddane do użytku.

  • http://www.id7673606.sexyafe.website plasticdwarfwarlord

   krzysztofmaliszak already read

o mnie

Mam słabość do ładnych rzeczy. Przyciąga mnie wszystko, co francuskie, a moja największa miłość to Paryż. Wąskie uliczki i okna z drewnianymi okiennicami. Leniwy poranek z croissantem na śniadanie i...

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget