5 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie

Jak już wspominałam w pierwszym poście o Warszawie – wjazd do stolicy był niespodzianką dla Pana Męża. Dowiedział się o niej w specyficzny sposób. Zanim został poinformowany o kierunku i dacie podróży, musiał najpierw rozwiązać szereg zagadek. Kiedy już mu się to udało (z małymi podpowiedziami, ale ciiii…), rozpoczęliśmy planowanie. Wcześniej już przeglądałam informacje, aby uzupełnić swoją wiedzę nt. tego, co warto zobaczyć w Warszawie. Resztę zostawiliśmy przypadkowi. Wśród moich czytelników całkiem spore grono stanowią Warszawiacy, dlatego zachęcam do wczytania się i jeśli jeszcze nie odwiedziliście poniższych punktów – polecam!

1. Muzeum Powstania Warszawskiego

Był to pierwszy punkt naszego zwiedzania Warszawy. Muszę też przyznać, że bardzo trafnie obrany. Muzeum bogate jest w eksponaty i utrzymane w jednym stylu. Na wejściu wita nas gablota z kilkoma telefonami, wizerunkami i historiami poszczególnych osób. Można do nich zadzwonić, wybierając przyciskiem cel rozmowy. Po muzeum poruszamy się według kierunku zwiedzania, który jest całkiem przejrzysty. Przy każdym elemencie znaleźć można opisy. Wśród eksponatów pokazane są oryginalne dokumenty, przykładowe zrzuty, a w nich medykamenty lub broń. Zachowana jest część listów, ubioru i rzeczy prywatnych. W muzeum są elementy interaktywne. Poza telefonami, można nadawać alfabet morsa, oglądać filmy czy zdjęcia. Przy niektórych z nich jest oznaczenie o drastycznych scenach – nie bez powodu. Ogrom zniszczeń przypieczętowuje projekcja 3D z okresu zbombardowanej Warszawy. W środku znajduje się pomieszczenie dla dzieci, które mogą zostać pod opieką dorosłego. Tam poznają historię poprzez zabawę i cierpliwie czekają na rodziców. Czy warto się wybrać do Muzeum Powstania Warszawskiego? Zdecydowanie. Stosunek jakości do ceny jest niewyobrażalnie wysoki. Byłam już w kilku muzeach, w tym słynnych Paryskich, ale wydaje mi się, że to jest jednym z najlepszych, jakie widziałam. Klimat oddany jest bardzo dobrze, dlatego uprzedzam, że można wyjść stamtąd nieco zdołowanym. Czas spokojnego zwiedzania to ok. 3 godziny.

Bilety:

 • normalny 20 zł
 • ulgowy 16 zł

Godziny otwarcia:

 • pn., śr., pt. 8.00 – 18.00
 • wt. nieczynne
 • czw. 8.00 – 20.00
 • sb., nd. 10.00 – 18.00

2. Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to bardzo duży kompleks zieleni. Zabroniona jest jazda rowerem i wprowadzanie psów. Otwarty jest w różnych godzinach. Zależy to od miejsca, które nas interesuje, dlatego po szczegóły odsyłam Was do oficjalnej strony. Wstęp do parku jest darmowy, jednak takie miejsca jak Pałac Myślewicki, Pałac na wyspie, Teatr królewski są płatne. Łazienki Królewskie są zadbane i oferują mnóstwo miejsc do spacerowania. Warto zaopatrzyć się w orzechy albo drobne, aby takie orzechy kupić przed głównymi bramami. Wiewiórki bardzo chętnie porywają je z ręki, a potem chrupią ze smakiem. To naprawdę przyjemne wrażenie. Od strony Kancelarii Premiera znajduje się Pomnik Chopina. Przed nim ustawione są rzędy ławek, na których można usiąść i odpocząć. Figura jest ładna i warta sfotografowania dla potomnych.

3. Stare Miasto

Warszawa nie posiada typowego rynku, jaki znajdziecie we Wrocławiu czy Krakowie. Nie jest też aż tak pełna uliczek i klimatycznych budynków – w końcu została mocno zniszczona. Jednak w Starym Mieście jest Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, dzwon z XVII wieku, który podobno nigdy nie zawisł w żadnym kościele. Jest tam także warszawska syrenka, Muzeum Warszawy, Barbakan z murami obronnymi czy Pomnik Małego Powstańca. Warto zatem wybrać się na spacer po tym ośrodku miejskim.

4. Ogród Saski i Grób Nieznanego Żołnierza

Ogród Saski, jak również Grób Nieznanego Żołnierza, nie są miejscem, które zapiera dech w piersi. Będąc jednak w tym mieście i zastanawiając się, co warto zobaczyć w Warszawie, dobrze jest wybrać się w te okolice. Jest to spacer, którego nie opłacamy w postaci biletu wstępu. Jest to też rejon bardzo znany i często pokazywany w telewizji. Jeśli, tak jak nam, dopisze Wam szczęcie, załapiecie się na zmianę warty, którą także fajnie jest zobaczyć. W końcu ile razy w życiu widzieliście na własne oczy przedstawicieli Wojska Polskiego albo Marynarki Wojennej, którzy oficjalnie, pod komendą, w równym szyku i z zachowaniem wszystkich zasad zmieniają straż? Ja właśnie pierwszy raz.

5. Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie robi dużo większe wrażenie niż Wawel. Krakowski jest bardzo osławiony, bo to w końcu była stolica kraju i siedziba królów. Jednak ten w Warszawie budzi respekt z kilku powodów. Przede wszystkim został odbudowany. Po II Wojnie Światowej zostały po nim same zgliszcza. Zrekonstruowano go na podstawie zdjęć i planów, które się zachowały. Niesamowite wrażenie robi także historia i wnętrze. Można zauważyć – na co zwraca uwagę sama firma – które elementy są oryginalne, a które są ich wierną kopią. Każde pomieszczenie i element zostały krótko, ale rzeczowo opisane. W zamku dużo jest obrazów, ale największe wrażenie robię te spod pędzla Matejki i Rembrandta. Kiedy ma się chwilę, warto nieco dokładniej przyjrzeć się ich dziełom. Kierunek zwiedzania jest klarowny, dlatego łatwo porusza się po zamku, a jego plan jest turystom niepotrzebny. Poza wyposażeniem, w posiadaniu kompleksu są m.in. stare plany Warszawy i Polski.

Bilety:

 • normalny 30 zł
 • ulgowy 20 zł
 • rodzinny 15 zł / os
 • osoby do 16 roku życia – 1 zł

* są również bilety grupowe i specjalne

* niedziela: wstęp wolny

Godziny otwarcia:

* od 1 października do 30 kwietnia

 • wt. – sb. 10.00 – 16.00
 • nd. 11.00 – 16.00

* od 2 maja do 30 września

 • pon., wt., śr., pt., sb. 10.00 – 18.00
 • czw. 10.00 – 20.00
 • nd. 11.00 – 18.00

To nie są jedyne miejsca, które warto zobaczyć w Warszawie. Przy kolejnych odwiedzinach stolicy na pewno zarezerwujemy bilety do Centrum Nauki Kopernik, na które nie zdążyliśmy się załapać. Zabrakło nam też czasu na spacer po Powązkach oraz odnalezienie wszystkich syrenek, w tym najsłynniejszej przy Wiśle i CNK. Nie zdążyliśmy wybrać się również do Pałacu Wilanowskiego. Mimo to nasz wyjazd był naprawdę udany. Zobaczyliśmy całkiem sporo, bo te 5 miejsc, które warto zwiedzić w Warszawie, to nie wszystkie w jakich byliśmy. Warszawa to całkiem spore miasto, dlatego przed wyjazdem warto zaplanować sobie, gdzie pójść i kiedy, zwłaszcza, że w poszczególne dni wstęp jest bezpłatny.

Jakie miejsca polecilibyście jeszcze zobaczyć? Czy jest na Waszej liście MUST VISIT, bez którego nie wyobrażacie sobie pobytu w stolicy?

Related Posts