Przepis na szybkie ciasto – rafaello bez pieczenia

Zacznę od tego, że naprawdę nie skłamię, jeśli powiem, że jest to przepis na szybkie ciasto czyli rafaello bez pieczenia. Jest ono szybkie, bo przygotowanie zajmuje aż… 20 minut! Jeśli lubicie pracować wolno, możecie doliczyć 5 – 10 minut do wskazanego czasu 🙂 Oczywiście musimy liczyć czas chłodzenia w lodówce, ale to w tym momencie stanowi szczegół. Zrobiłam to ciasto, mimo że nie tak dawno kokos występował w moich deserach, bo okazało się, że ostatnio mniej słodkości tutaj było. Jako że wszystkie produkty miałam w mieszkaniu – naprawdę nic nie musiałam dokupować – to raz dwa zabrałam się do gotowania.

składniki (forma 20 x 30 cm)

  • 1 l mleka
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 250 g margaryny
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 budynie waniliowe (2 x 40 g)
  • 1 kopiasta łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 paczka herbatników maślanych (z Biedronki)
  • 15 – 18 krakersów

przygotowanie (20 minut + czas chłodzenia)

Z mleka odlewam pół szklanki, a resztę zagotowuję z cukrem i margaryną. Kiedy się rozpuszczą, wrzucam 150 g wiórków kokosowych i gotuję 5 minut.

W tym czasie w misce w odlanym mleku łączę budynie i mąkę. Kiedy kokos jest zagotowany, wlewam rozrobione budynie i gotuję na małym ogniu kolejne 5 minut – często mieszam.

50 g wiórków kokosowych prażę chwilę na patelni z rozdrobnionymi herbatnikami (ok. 3 ciastka, które zostały z odcinania kawałków do wypełnienia formy).

Przygotowuję też blaszkę – wykładam folią aluminiową spożywczą, a na dno warstwę herbatników. Na nie wylewam gorący krem (ok. 1/3), następnie układam warstwę krakersów, na to krem, herbatniki i reszta kremu. Wierzch posypuję prażonym kokosem. Kiedy ciasto jest lekko ciepłe, wstawiam do lodówki.

Przygotowanie jest bardzo proste i naprawdę ekspresowe. Tak jak pisałam we wstępie, może zająć Wam to niewiele więcej czasu, jeśli nie macie wprawy. Polecę ten przepis na szybkie ciasto rafaello bez pieczenia każdemu. Tym, którzy nie posiadają umiejętności kulinarnych szczególnie, bo tego kremu nie da sie zważyć 🙂 Poza tym zamiast herbatników można użyć samych krakersów, jednak ja ich nie miałam wystarczająco dużo, dlatego je zastąpiłam.

Bon Appétit!

Related Posts