Co warto zobaczyć w Warszawie – 3 imponujące miejsca

Rok temu odwiedziłam Warszawę. Był to całkiem szybki, spontaniczny wyjazd kwietniowy. Udał się  bardzo i wykorzystałam go dosyć mocno. Jednak Warszawa to nie takie małe miasto i ma naprawdę wiele rzeczy do zaoferowania. Część z nich można zwiedzić za darmo (tutaj link), na część należy zarezerwować sobie sporo czasu, a często też bilet z wyprzedzeniem. Co warto zobaczyć w Warszawie? Kolejna lista ciekawych miejsc poniżej. Od razu zaznaczam, że są to przybytki kultury które wymagają od nas skupienia i interesowania się tematem. Wygodne obuwie jest obowiązkowe.

Zdjęcia robione telefonem, ale powiększają się po naciśnięciu.

1. Muzeum Więzienia PAWIAK

To wycieczka, która nie nastraja optymistycznie. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, czym w czasie II Wojny Światowej był Pawiak. Zatem idąc w to miejsce, powinniśmy nastawić się na smutną lekcję historii. Całe muzeum opowiada o tym, jak wykorzystywane było więzienie. Znaleźć w nim można autentyczne ubrania, dokumenty i listy więźniów, modlitwy, kartki na racje żywnościowe i inne. Pokazane są cele, opowiedziane są historie w formie pisemnej, ale też interaktywnej i mówionej. Kilku więźniów opisuje lekarzy, którzy tam pracowali. Na miejscu jest też makieta więzienia (zostało w większości zniszczone pod koniec wojny) oraz obrazy nawiązujące do głównego tematu. Czas zwiedzania to mniej więcej 2 godziny. To czas, który pozwala spokojnie obejrzeć to miejsce.

  • Bilet normalny 10 zł
  • Bilet ulgowy 5 zł

2. Muzeum Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN jest bardzo duże, dlatego pamiętajcie, aby wygodnie się ubrać. Już na dzień dobry serwuje nam interaktywne poznawanie historii. Przy pierwszej stacji na drążku powieszone są proste, rozkładane krzesełka, które przenosi się jak laskę. Naprawdę warto wziąć je ze sobą. Osobiście wypożyczyłam audio-przewodnik (10zł), ale nieszczególnie przypadł mi do gustu. Bardzo zdawkowo przedstawiał informacje, a i tak większość rzeczy czytałam.  Jak wspomniałam, muzeum jest duże i trzeba sobie zarezerwować kilka godzin (ok. 4 – 5), aby na spokojnie je obejrzeć. Zaczynamy od samych początków i sukcesywnie zmierzamy do czasów teraźniejszych. Historia jest długa, dlatego może się Wam wydawać, że twórcy tylko rzucają fragmentami, jednak chyba w inny sposób trudno byłoby to przygotować. To, co mi się spodobało, to że muzeum nie skupiło się na czasach II Wojny Światowej. Oczywiście przedstawia sytuację Żydów w tym okresie, ale nie stanowi to podwaliny całego przedsięwzięcia.

  • Bilet normalny 25 zł
  • Bilet ulgowy 15 zł

3. Centrum Nauki Kopernik

Kiedy wejdziecie do środka i zaopatrzycie się w mapkę Centrum, możecie pomyśleć, że jest małe, a podawany czas odwiedzin (śr. 3 h), jest liczony z dużą górką. Jeśli tak, będziecie w dużym błędzie – tak jak i ja. Bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem online, ponieważ na miejscu mała jest szansa, aby były dostępne wejściówki. Warto jednak wiedzieć, że zakupiony bilet można zwrócić na 7 dni przed datą wizyty. Zamiana terminu nie jest możliwa. I w tym przypadku zalecam Wam wygodne obuwie. Dobrze też nie być zbyt zmęczonym, aby jak najlepiej wykorzystać spędzony tam czas. Centrum jest bardzo interaktywne. Serwuje bardzo wiele informacji, które aż ciężko spamiętać. Każda stacja jest opisana i posiada karty z instrukcją obsługi danego stanowiska. Dowiedzieć się można o wodzie, powietrzu czy prądzie. Jest sekcja, w której otrzymuje się kartę i każde stanowisko odblokowywane jest za jej pomocą. W niej także są interaktywne punkty. Zbadać tam możemy swoją spostrzegawczość, myślenie przestrzenne, nasze zmysły czy reakcję organizmu na różne bodźce.  Centrum wymaga skupienia, dlatego warto pójść tam nieco wcześniej, aby być wypoczętym i ominąć natłoku ludzi. Choć trzeba przyznać, że jest na tyle zorganizowane, że nie ma raczej kolejek do danych sekcji. O Planetarium się nie wypowiem, bo nie odwiedziłam tego fragmentu.

  • Bilet normalny 27 zł
  • Bilet ulgowy 18 zł

Jak widzicie, moja lista miejsc w Warszawie, które warto odwiedzić nastawiona jest na edukację. Dotyczy zarówno historii jak i nauki samej w sobie. Wszystkie te trzy miejsca bardzo mi się podobały i uważam, że warto się do nich wybrać, zaś cena biletu jest uzasadniona. Muzeum Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Więzienia Pawiak są w czwartki bezpłatne. Jeśli więc macie możliwość pójść tam tego dnia, na pewno dobrze jest skorzystać. Każde miejsce serwuje naprawdę ciekawe informacje i jest przygotowanie z dużą dbałością o szczegóły. Muzeum POLIN oraz CNK przez swoją interaktywność na pewno spodobają się dzieciom.

Jakie miejsca polecilibyście jeszcze w Warszawie jako godne zwiedzenia?

Related Posts