Postanowione! Jedziemy do Paryża! Tylko jak się po nim poruszać? Wierzcie mi, sprawa jest banalna. Miasto tak turystyczne zatroszczyło się o nas i co krok napotykamy tablice z mapą i znakiem „tu jesteś”. Na każdej stacji metra i pociągu co krok jest plan miasta i linii. Dodatkowo na większości z nich możemy wziąć darmową mapkę. Żyć, nie umierać – jechać! Dlatego w jednym miejscu, w dużym skrócie i mam nadzieje w przejrzystej formie zbieram Wam wszystkie najlepsze możliwości tego, w jakie bilety możecie zaopatrzyć się już na miejscu. Zaznaczam tylko, iż przed wyjazdem warto przeanalizować gdzie i kiedy chcecie pojechać, zobaczyć w jakiej jest to strefie i zaplanować kupno takiego biletu. Ponad to większość z nich jest też na autobusy – jednak łatwo się domyślić, że szybciej będzie RERem albo metrem, dlatego w swoich mini-przewodnikach nawet  o nich nie piszę.

Dane aktualne są na dzień publikowania posta.

Paris Visite – obowiązuje na wszystkie środki komunikacyjne, łącznie z kolejką na Montmartre oraz busem na lotnisko Orly (oferuje zniżki, informacje znajdziecie tutaj – link do postu o oszczędzaniu).

Ticket t+ – jednorazowy
1 bilet = 1,8e
10 biletów = 14,10e (dorośli) lub 7,05e (dzieci poniżej 10lat)

Więcej na:
http://www.ratp.fr/

Bilet weekendowy poniżej 26lat – używany tylko w soboty, niedziele i święta

Paris Mobilis – można kupić w automacie na większości stacji metra i RER.

Navigo – karty tygodniowe, miesięczne lub roczne, na wyznaczone strefy, ważne od poniedziałku do niedzieli lub od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca/roku. Można kupić na większości stacji metra i RER w automacie – płaci się zgodnie z instrukcją i z paragonem idzie do informacji, gdzie dostajemy kartę, przyklejamy zdjęcie i podpisujemy. Możemy też od razu zwrócić się do informacji, gdzie załatwiamy wszystkie formalności.

Le passe Navigo Découverte – karta tygodniowa lub miesięczna. Dostępna dla każdego, koszt 5 euro, niezbędne zdjęcie (format 25x30mm); W soboty, niedziele i święta niezależnie od wykupionego pakietu z podziałem na strefy możemy poruszać się po całym regionie.

Le forfait Navigo Annuel – karta Navigo ze zdjęciem, ważna rok, pozwala podróżować bez ograniczeń w wybranych strefach. W soboty, niedziele i święta niezależnie od wykupionego pakietu z podziałem na strefy możemy poruszać się po całym regionie. Dwa razy w roku darmowa wymiana karty: w przypadku kradzieży czy zgubienia. W dowolnym momencie można zrezygnować.

*Le passe Navigo – przeznaczone tylko dla mieszkańców i osób pracujących w Île-de-France. Wyrobienie karty jest darmowe. W razie zgubienia, kradzieży, itp. płaci się 8e. Niezbędne jest zdjęcie.

Więcej na:
http://www.navigo.fr/

Uwagi: można kupić bilety on-line na oficjalnej stronie, jednak w wersji anglojęzycznej są one droższe.

Related Posts