Przepis na kopiec kreta Dr. Oetkera – recenzja

Pierwszy raz jadłam to ciasto mniej więcej 15 lat temu. Pamiętam, że szalenie mi smakowało. Poza tym bardzo spodobało mi się ono wizualnie. Miałam wtedy niewiele lat więc nie do końca wiedziałam, jak można osiągnąć takie cudo. Którymś razem na zakupach natknęłam się na ten produkt. Pomyślałam, że mogłabym go wypróbować. Dzięki temu przedstawiam Wam przepis na kopiec kreta Dr. Oetkera. Na końcu napiszę swoje uwagi co do samej mieszanki, trudności w wykonaniu i opłacalności zarówno czasowej, jak i finansowej tego ciasta. Zastanawiam się, czy nie wprowadzić na blogu cyklu „z torebki”, w którym testowałabym takie produkty. Wiele osób nie ma czasu albo wystarczających umiejętności, aby od podstaw przygotowywać takie wypieki. Czasem tylko mamy dylemat, czy się opłaca, czy to dobry produkt i czy na pewno damy radę sami je przygotować?

składniki (tortownica 20-25 cm)

  • 100 g masła
  • 2 jajka
  • 75 ml mleka
  • 2-3 banany
  • 500 ml śmietanki 30% (zimnej)
  • 225 ml wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • sok z 1/2 cytryny

przygotowanie (1 h 15 min – w tym 45 min pieczenia + 2 h chłodzenia w lodówce)

CIASTO

1. Tortownicę wykładam papierem do pieczenia.

2. Mieszankę do ciasta wsypuję do miski, dodaję masło, jajka i mleko. Miksuję na gładką masę. Ciasto przelewam do formy i wstawiam do nagrzanego na 180*C piekarnika i piekę ok. 45 minut – po 40 minutach sprawdzam ciasto patyczkiem.

3. Kiedy ciasto jest upieczone, wyciągam je z formy na duży, płaski talerz. Ostrym nożem wycinam w środku koło, zostawiając 1-2 cm brzegu. Wyciągam środek ciasta do miski i je rozkruszam.

4. W 125 ml wody rozpuszczam cukier i mieszam z cytryną. Nasączam pączem ciasto na talerzu. Wzdłuż kroję banany i wkładam je do wyciętego środka.

MASA

5. Śmietankę ubijam na gładko. W oddzielnej miseczce rozrabiam resztę wody (100 ml) z mieszanką do masy i delikatnie łączę z ubitą śmietaną. Ważne, aby robić to w tej kolejności, ponieważ mieszanka ta szybko tężeje. Na koniec dorzucam płatki czekoladowe i mieszam.

6. Masę rozsmarowuję na bananach, zostawiając ok. 1 cm wolnego brzegu. Całość obsypuję skruszonym ciastem z miseczki i wkładam do lodówki na 2 godziny.

Ciasto samo w sobie prezentowało się nieźle. Smak? Inaczej go zapamiętałam i dziś nie zrobił na mnie wrażenia. Masa z płatkami czekoladowymi wydawała mi się mdła. Ponadto celem takiego ciasta jest, aby było szybkie i łatwe do zrobienia, ale nie powiedziałabym, że takie jest. Jak przygotowywałam to ciasto, często wracałam do instrukcji z opakowania. Do tego miała to być wersja tańsza, ale cena 7-10 zł głównie za mąkę i mieszankę do masy to zdecydowanie za dużo. Potrzebujemy kupić jeszcze całą resztę, która ze wszystkich składników jest najdroższa. Pozostałe elementy wyniosą nas mniej więcej 15 zł, czyli razem ok. 25 zł za ciasto naprawdę nieduże. Czy polecam przepis na kopiec kreta Dr. Oetkera? Nieszczególnie. Sama z siebie nie będę go więcej piec.

Robiliście już ciasta z torebki?

***

Co myślicie o wprowadzeniu takiego testowanego cyklu na blogu, aby wykluczyć produkty, które nie są warte uwagi i wskazać te, na które można się skusić?

Related Posts