7 rzeczy, które warto zobaczyć w Chanii

Na blogu znaleźć już możecie post na temat Krety. Jest to 7 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na tę wyspę. Zawsze warto przygotować się na urlop. Przed wakacjami odpowiednio się pakuję, kupuję wszystkie niezbędne rzeczy, sprawdzam, co warto zwiedzić w okolicy. Dlatego przygotowałam listę 7 rzeczy, które warto zobaczyć w Chanii. Nie byłam na wschodzie tej wyspy, jednak rok temu, po uprzednim researchu uznałam, że wolę wybrać się w okolice Chanii niż Herakilonu. Na samym lądzie jest wiele rzeczy, które warto odwiedzić. Tym razem skupię się na tym naprawdę urokliwym miasteczku. Przekonacie się, dlaczego warto znaleźć niedaleko nocleg. Ja nocowałam w Kato Daratso – ok. 4 – 5 km pieszo od miasta – uważam, że był to strzał w dziesiątkę.

1. Chania – miasto, uliczki.

Przejście się po Chanii to punkt obowiązkowy. Miasto jest naprawdę piękne. Jest jednocześnie ładne i brzydkie. Klimat tworzą obdrapane budynki, stare belki, na których wznosi się „nowe budownictwo”. Kiedy przejdziecie się po tym miasteczku, nie raz złapiecie się za głowę. U nas nigdy by to nie przeszło, jednak tam budują nowe domy na starych, podupadających fundamentach. Niesamowite są wąskie uliczki ze stolikami wychodzącymi na chodniki. Sama Chania to stare miasto, które jest mieszanką kilku kultur. Zaobserwować tu można duży wkład Wenecjan, ale też Turków i Rzymian. Powstało jako osada w IV wieku p.n.e. i przechodziło liczne zmiany ze względu na ciągłe ataki. Po ostatecznej rozbudowie w XIX wieku n.e. Chania została mocno zniszczona przez bombardowanie w czasie II wojny światowej. W 1971r. straciła status centrum administracyjnego Krety na rzecz Heraklionu, jednak nadal pozostała pięknym miasteczkiem, które zdecydowanie warto odwiedzić.

2. Mury obronne

Zwiedzanie Chanii rozpocząć można od jej lewej części nabrzeżnej. Idąc linią brzegową, spotykamy mury obronne, które zostały wzniesione w 1537 roku, aby ochronić ludność przed najazdem Turków. Cel swój nie do końca spełniły, ponieważ miasto zostało przez nich zdobyte w 1645r. (i stracone w 1898r.). Niestety mury zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, jednak zachowała się ich całkiem reprezentacyjna część. Najlepiej utrzymane zostały trzy bastiony: Firkas, Schiabo i Sabbionara. W tym pierwszym obecnie znajduje się Muzeum Morskie, które można czasem spotkać w przewodnikach. Mnie osobiście tam nie było.

3. Port Wenecki

Port Wenecki to jedno z piękniejszych miejsc w Chanii i na Krecie w ogóle. Jest piękny o każdej porze dnia i nocy. Został zbudowany przez Wenecjan w XIV wieku. Ówcześnie posiadał podobno 23 arsenały, do dziś zachowało się ich jedynie 9. Wzdłuż portu znaleźć można mnóstwo restauracji. Ceny są w nich różne, ale można się spodziewać, że są one nieco wyższe niż w środku miasta, a tym bardziej wyższe, niż w podmiejskich miejscowościach. Uważam jednak, że warto zarezerwować sobie więcej gotówki właśnie po to, aby zjeść coś dobrego w tym miejscu. Widok jest niesamowity, nasze twarze zwrócone są albo na weneckie budownictwo, albo na latarnię i otwarte morze. Wzdłuż portu rozstawione są też ławki i latarnie. Wieczorem, kiedy jest już ciemno, a światła się w nich palą, naprawdę można zakochać się w tym miejscu.

4. Meczet Janczarów

Meczet Janczarów to element portu i stoi przy drodze do latarni morskiej. Jest to jedna z niewielu części w porcie, która została wzniesiona przez Turków. Meczet zbudowali wkrótce po przejęciu Chanii od Wenecjan. Jest jedną z najstarszych tego typu budowli na wyspie. Kiedy tam byłam, w środku odbywała się jakaś biletowana wystawa. Budynek sam w sobie robi wrażenie o tyle, że jest stary, a wygląda na nienaruszony – w przeciwieństwie od wielu innych budowli.

5. Latarnia morska

Latarnia morska, jak cały port, wzniesiona jest przez Wenecjan, ale przebudowana przez Turków. Prowadzi na nią grobla, po której można spacerować. Idąc nią w stronę latarni, po lewej widzimy port w swej całej okazałości, po prawej zaś piękne, niebieskie wody morza. Jest to świetny punkt na zdjęcia, zwłaszcza te przy zachodzie słońca, kiedy promienie i budynki odbijają się w wodzie. Z tej części widać też niesamowite Góry Białe, które mają aż 2453 m n.p.m.! Kiedy dotarłam do latarni, była ona zamknięta, jednak dowiedziałam się, że po uiszczeniu niewielkiej opłaty można ją zwiedzić.

6. Wyprawa na Junkersa Ju-52

Będąc jeszcze w porcie, warto zainwestować w dwugodzinną podróż niewielką łodzią na Junkersa Ju-52. Koszt takiej podróży za osobę dorosłą to 15 €. Jest też wersja godzinna za 10 €, ale jest krótsza i nie jestem pewna, czy dopływa do wraku samolotu. Jest to fajnie doświadczenie, ponieważ płynie się łódką – wstępnie można przetestować na sobie to uczucie pływania po wodzie i potencjalną chorobę morską 🙂 Dopływa się do dwóch wysp, gdzie można obserwować – ze statku – kozy kri kri, które obecne są tylko na Krecie i tylko w kilku miejscach. W czasie wycieczki są dwie przerwy, w czasie których można założyć dostępne okulary i płetwy (słabej jakości), popływać i ponurkować. Drugie nurkowanie odbywa się przy wraku Junkersa Ju-52. Jest to niemiecki średni samolot transportowy produkowany w wytwórni Junkers. Jeden z najsłynniejszych samolotów używanych w czasie II wojny światowej. Latał nim m.in. Hitler. Jest to wrak, który długo leży na dnie morza i niewiele z niego pozostało, jednak możliwość zobaczenia go jest naprawdę ciekawa. Spróbowałam do niego dopłynąć, leży na głębokości  4-5 metrów, a ja nigdy nie nurkowałam tak głęboko i przy towarzystwie fal. Mimo to zanurzenie się w wodzie i przybliżenie do niego nawet o te ok. 2 metry były świetnym doświadczeniem. Z tej wycieczki przywiozłam też piękne muszle. Jedną dostałam od nurka, który wyłowił jeżowce, muszle oraz ośmiornicę, po drugą zanurkował Pan Mąż. To zupełnie co innego, niż takie małe muszelki z brzegu plaży 🙂 Po całej wyprawie udaliśmy się na pyszny obiad w restauracji w porcie. Warto było!

7. Hala Targowa

Halę Targową wybudowano w 1923 r. Wzorowana jest na hali w Marsylii i podobno jest jedną z najpiękniejszych w Grecji. Można w niej kupić wszystkie lokalne produkty, ale też pamiątki dla bliskich. Są w niej owoce morza, oliwy, wszelakie przyprawy i alkohole. Warto zaznaczyć, że w ciągu tygodnia odbywają się takie targi przenośne. W sumie jest ich 3 albo 4 w różne dni w różnych miejscach miasta. Kupić można tam świeże warzywa, owoce, króliki, mięsa, ubrania, itp. Przestrzegam jednak przed kupowaniem produktów, które leżą na wysokości kolan. Kiedy tak przechadzałam się po targu, byłam świadkiem, kiedy pies podlewał zieleninę 😉

Uważa się, że Kreta jest jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Nie byłam jeszcze na innych, ale oczywiście poluję na wyjazd na Santorini. Na na pewno jednak mogę polecić Kretę, a zwłaszcza opisane miasto. Te 7 rzeczy, które warto zobaczyć w Chanii to tylko część wartych uwagi miejsc, ale wydaje mi się, że najistotniejszych. Miasteczko to jest niewielkie, lecz bardzo urokliwe. Oglądałam zdjęcia przed wyjazdem, ale prawdziwy klimat poczułam dopiero będąc tam osobiście. Nie jest to miasto piękne ze względu na nieskazitelne budynki i inne atrakcje. Ono jest piękne właśnie ze względu na swego rodzaju brzydotę, która ten klimat buduje. Myślałam, że uliczki mogą robić wrażenie tylko w Paryżu, jednak i tu potrafią zachwycać.

Byliście już w Chanii? Które miejsce byście jeszcze polecili?

Related Posts