7 rzeczy, które warto zobaczyć na Krecie

To już kolejny wpis z cyklu o Krecie. Już o tym pisałam, ale jest to naprawdę piękna wyspa i świetny kierunek na urlop w ciepłe kraje. Oczywiście płaci się w euro, jednak ceny nie są aż tak wysokie, jak w innych krajach Unii Europejskiej. 7 rzeczy, które warto zobaczyć na Krecie to lista miejsc, w których byłam albo takich, które są na mojej liście TO DO na przyszłość. Postaram się napisać najważniejsze kwestie na ich temat, czyli np. sposób dotarcia, ceny i godziny otwarcia. Czasem ciężko jest to znaleźć w Internecie, zwłaszcza w jednym miejscu, więc mam nadzieję, że ten post Wam się przyda! Kolejność jest przypadkowa.

1. Aptera

Aptera to starożytne miasto, którego nazwę tłumaczy się „bez skrzydeł”. Podobno pochodzi ona od pojedynku Muz ze skrzydlatymi Syrenami, które przegrały walkę muzyczną. Legenda głosi, że swoje skrzydła zrzuciły do pobliskiej Soudy, która jest obecnie portem turystyczno-towarowym. Aptera została zniszczona przez trzęsienie ziemi i odkryta w XIX wieku. Obecnie zachowały się tam liczne ruiny, m.in. murów obronnych, fortecy, łaźni, świątyń i teatru. Ciągle trwają tam wykopaliska archeologiczne. Aptera znajduje się na wzniesieniu, na które trzeba wejść  o własnych siłach, jednak nie jest to wielka góra. Widoki zaś są niesamowite. Z jednej strony podziwiać możemy morze kreteńskie, z drugiej szczyty gór, a po drodze mijać liczne gaje oliwne z przydrożnymi budkami, gdzie można kupić buteleczkę oliwy wrzucając należną kwotę do skarbonki. Aptera to duży kompleks, dlatego polecam wybrać się tam wcześniej, zwłaszcza że jest stosunkowo szybko zamykana.

Ceny wstępu

Bilet normalny 2 €
Bilet ulgowy 1 €

Godziny otwarcia

  • od wtorku do niedzieli 8.00 – 15.00

* nieczynne w poniedziałki!

Jak dojechać

Jeździ tam autobus KTEL Anek Lines. Cena biletu zależy od tego, skąd jedziemy.

2. Knossos

Knossos to także starożytna miejscowość. Klimatycznie jest to odpowiednik opisywanej wyżej Aptery. Leży u stóp Gór Ida, o których można czytać w greckich mitologiach. W tej miejscowości znajduje się Pałac Knossos. Knossos związany jest z greckimi mitami o Minotaurze, Dedalu czy Minosie.

Ceny wstępu

Bilet normalny 15 €
Bilet ulgowy 8 €

Bilet łączony Pałac Knossos oraz Muzeum Archeologiczne w Herakilonie (ważny przez 3 dni)
Bilet normalny 16 €
Bilet ulgowy 8 €

Godziny otwarcia

  • zimą 8.00 – 15.00
  • latem 8.00 – 20.00

Jak dojechać

Dojazd odbywa się autobusami KTEL, można też podejść pieszo. Cena biletu powinna wynosić 1,3 € (kupione w kasie biletowej lub w automacie) lub 1,8 € (kupione u kierowcy. Mogę się jednak mylić, ponieważ to moja dedukcja na podstawie ostatnich pobytów w zachodniej części wyspy.

3. Chania

Chania to naprawdę piękne i klimatyczne miasteczko. Była kiedyś stolicą Krety, obecnie jest nią Herakilon. Pisałam o niej więcej w poście „7 rzeczy, które warto zobaczyć w Chani„. Uważam, że wynajęcie pokoju w jej okolicach to najlepsze miejsce, na jakie można się zdecydować. Jest z niej dobry dojazd do większości opisywanych miejsc, a do tego w Kato Daratso, w którym byłam rok temu, są naprawdę ciekawe, ładne i dobrze zagospodarowane plaże.

4. Herakilon

To stolica Krety i miasto, w którym mnie nie było, jednak jeśli odwiedzę jeszcze Kretę, to na pewno tam pojadę. Przy przeglądaniu Internetu w trakcie planowania urlopu Herakilon był na końcu mojej listy. To ze względu na to, że wydaje się on być najmniej klimatyczny, za to wyjątkowo duży. Jest jednak do niego dobry dojazd zarówno z poziomu Krety, jak również samolotu z poszczególnych miast Polski. Posiada liczne zabytki i muzea. Jego powstanie datuje się na 7 000 lat p.n.e. W Herakilonie jest największy port na Krecie. Jak w każdym mieście widać w nim wpływy turecko-weneckie. W odległości 6 km od niego znajduje się Knossos.

5. Spinalonga

Spinalonga to wyspa – ostatni punkt na tej liście i takie miejsce, które zdecydowanie będę chciała odwiedzić przy kolejnym pobycie. Znajduje się we wschodniej części Krety (ok. 65 km od Herakilonu). Powstała w wyniku trzęsienia ziemi. Podobno bardzo piękne miejsce. Wenecjanie wznieśli na niej fortece, jednak stracili ją na rzecz Turków. Jest to niezamieszkały ląd, który w latach 1903-1957 stanowił kolonię dla trędowatych. Na ten moment zwiedza się w niej wspomnianą fortecę, budynki leprozorium (czyli budynki trędowatych) oraz greckokatolicką kaplicę.

Ceny wstępu

Bilety* na fortecę
normalny 8 €
ulgowy 4 €

* podobno opłaca się wejście na wyspę w kwocie 2 €, studenci i dzieci wchodzą za darmo.

Godziny otwarcia

  • latem codziennie 8.00 – 19.00
  • zimą zamknięte, czynne w weekendy w przypadku ładnej pogody

Jak dojechać

Dojazd – jest to wyspa, także dojeżdża się do Agios Nikolaos (podobno warte uwagi miejsce), gdzie kupuje się bilet na łódź, którą dopłynąć można na drugi ląd. Nie znalazłam nigdzie ceny biletów, strzelam tylko na oko ok. 10 € za osobę (w żaden sposób niepotwierdzone). Na pewno organizowane są tam wycieczki fakultatywne, które często są dobrym rozwiązaniem. Animator, który kupuje wszystkie bilety, tłumaczy wszystko, a ponadto przy ich okazji można więcej zobaczyć, bo często organizują „coś ekstra”.

6. Wąwóz Samaria 

Podobno są dwie trasy wąwozu Samaria. Do tej pory nie jestem pewna długości trasy krótszej, ale jeśli dobrze rozumiem, jest ona krótsza o zaledwie kilka kilometrów i wszędzie czytałam, że mniej ciekawa. Trasa długa ma zatem 13 km w wąwozie oraz ok. 3 km zejścia z niego, razem 16 km.

Wąwóz Samaria jest pięknym szlakiem. Należy pojechać tam jak najwcześniej, ponieważ średni czas jego przejścia to 5 – 6 godzin. Ja odjazd miałam o 6.15. Wjeżdża się na wysokość ponad 1 200 m n.p.m.. Podziwiać można Góry Białe. W ich zachodniej części najwyższy szczyt ma 2453 m n.p.m. Można spotkać kozy Kri Kri – które występują tylko na Krecie i tylko w kilku miejscach. Nie będę opisywać uroku tego miejsca. Mnóstwo tego typu informacji znajdziecie na innych stronach internetowych. Warto jednak wspomnieć, że z wąwozu wychodzi się na morze libijskie. Powrót odbywa się zaś promem – choć u nas w pełnym słońcu był męczący – to pozwala oglądać nabrzeżne wioski, do których da się tylko dopłynąć. Skupię się na kwestiach kluczowych, mianowicie: dojazd, cena i jak się przygotować.

Na wyprawę należy ubrać wygodne buty, najlepiej pełne. Nakrycie głowy, jedzenie oraz butelkę wody. Są stacje, w których można napełniać ją ze źródła, ale zanim do niej dojdziecie, większość wypijecie. Na poszczególnych stacjach jest WC i możliwość palenia. Pomiędzy nimi palenie papierosów jest zabronione. Tawerny znajdują się dopiero po przejściu wąwozu. Odradza się tej trasy osobom chorym, kobietom w ciąży oraz dzieciom poniżej 6 roku życia.

Ceny wstępu

Bilety do parku
normalny 5 €
ulgowy 2,5 €

Bilet na prom 11 €

Godziny otwarcia

Nie znam konkretnych godzin, jest on otwarty codziennie, ale jeśli jest zła pogoda wycieczki są odwoływane, a park zamykany. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma co zwlekać z wyjazdem, ponieważ prom nie będzie na nikogo czekał. Podobno optymalny czas, to wyruszenie najpóźniej do godziny 10.

Jak dojechać

Dojechać można samodzielnie – wypożyczając auto, autobusami KTEL albo wraz z agencjami turystycznymi. Dojazd na własną rękę odradzam, ponieważ jest za dużo kombinowania. Na wąwóz prowadzi bardzo kręta i stroma droga. Parkuje się auto pod nim, a po jego przejściu wraca wielkim promem do innej miejscowości, gdzie Wasze auto samo się nie teleportuje. Dlatego najlepiej jest kupić bilet w firmie KTEL albo tak jak ja – w agencji. Po przejściu całej trasy o godzinie 17.30 odpływa prom transportowy – jedyna droga powrotna z wąwozu. Płynie ok. 1,5 godziny. Dociera się do innej miejscowości niż się startowało, ale tam czekają już wszystkie autobusy.

Mnie bilet autobusowy w agencji kosztował 25 € za osobę w dwie strony (ok. 100 km w jedną stronę). Ponadto agencja zebrała pieniądze od pasażerów i kupiła bilety wstępu do parku krajobrazowego oraz na prom. Nie znam konkretnych cen KTEL, ale będą one zbliżone.

7. Plaża Elafonissi (i/lub Balos)

Plaża Elafonissi na południowym zachodzie wyspy reklamowana jest wszędzie przez różowe piaski. Od razu uprzedzam, że niewiele ich pozostało. Turystów na miejscu jest bardzo dużo. Woda jest zimna, ale krystaliczna. Dno morza obfite jest w wielkie kamienie, jednak ma to swój urok. Ponadto dzięki nim można zaobserwować większe życie podwodne. Jak ma się szczęście, można spotkać kolorowe rybki i skorupiaki, dlatego warto zabrać okulary z rurką do oddychania. Na miejscu możliwe do wynajęcia są leżaki. Znajdują się też tawerny, gdzie można zjeść i czegoś się napić. Pamiętajcie jednak, że ludzi jest naprawdę dużo (przynajmniej w sezonie) i miejsca mogą być już zajęte. Ja pokusiłam się na przejście trochę dalej, na drugą wyspę i dzięki temu minęłam największy tłum.

Jak dojechać

Dojeżdża się indywidualnie lub standardowo za pomocą firmy KTEL albo agencji. Ja za przejazd z agencją zapłaciłam 25 € od osoby w dwie strony (130 km w jedną stronę), czyli stosunkowo niedużo. Jeśli decydujecie się na agencję, pamiętajcie dopytać o czas pobytu na plaży, ponieważ waha się on od 3 do 5 godzin. Ja spędziłam na niej właśnie aż 5 godzin.

Plaża Balos znajduje się na południowym wschodzie wyspy. Zrezygnowałam z niej, ponieważ zobaczyłam już Elafonissi, a podobno niewiele się różnią. Wyjazd na nią jest droższy, ponieważ dojeżdża się do miejscowości Kissamos, a z niej należy opłacić łódkę i dopłynąć do słynnej plaży. Jest możliwość jechać wypożyczonym autem lub iść pieszo, ale czytałam, że droga jest bardzo trudna i niejedni z niej zawracali.

W liście 7 rzeczy, które warto zobaczyć na Krecie nie znajduje się wszystko, ale większość, która warta jest uwagi. Wiele z tych punktów widziałam i mogę szczerze polecić. Ponadto o reszcie dużo czytałam i nie odwiedziłam tylko dlatego, że nocowałam w zachodniej części wyspy. Kreta skrywa w sobie mnóstwo możliwości i jest wyjątkowo pięknym miejscem. Starałam się pisać krótko i na temat, aby nie zasypywać Was osobistymi refleksjami, a w zamian dać bank najistotniejszych informacji. Gdyby nie to, wyszłaby mi chyba powieść! Wyspa jest naprawdę piękna i warta uwagi. Podejście do życia Greków udziela się bardzo szybko, ale to temat na inną okazję.

Ponadto możecie też przeczytać u mnie o 7 rzeczach, które warto wiedzieć przed wyjazdem na Kretę albo inne przydatne informacje nt. wyjazdu do Paryża.

Dajcie znać, czy taka forma Wam odpowiada. Może chcielibyście, abym na przyszłość zwracała uwagę na coś jeszcze?

Może był już ktoś z Was na Krecie? Dopisalibyście coś do tej listy?

Related Posts