Przepis na sałatkę z cukinii i jabłka, czyli pomysł na lunchbox w 10 minut

Powiem Wam, że niektóre rzeczy  wymagają ode mnie wyjątkowej samodyscypliny. Dodatkowo najbardziej zadziwia mnie fakt, że wymagają tego rzeczy, które sprawiają mi przyjemność! Tak jest z bieganiem, porannymi ćwiczeniami, nauką angielskiego czy chociażby przygotowywaniem jedzenia do pracy. Miałam przerwę w tej kwestii i naprawdę źle się z tym czułam. Dlatego dziś na bloga wraca inspiracja, która pochodzi ze wspominanej już przeze mnie książki SAŁATLOVE. Oczywiście nie jest wierna oryginałowi, ale ja sama nie wpadłabym na robienie sałatki na bazie cukinii. Mam więc na myśli przepis na sałatkę z cukinii i jabłka, czyli pomysł na lunchbox w 10 minut.

składniki (1 osoba)

  • 1 cukinia*
  • 1/2 małej marchwi
  • 1 małe jabłko
  • garść suszonej żurawiny
  • 50 g startego żółtego sera

przygotowanie (10 minut)

Warzywa obieram. Cukinię dzielę na paski za pomocą obieraczki do warzyw. *Tak naprawdę używam połowy – tnę na paski aż do ziaren. Marchew kroję na cienkie paseczki. Myję jabłko, obieram ze skórki i kroję w dużą kostkę. Całość posypuję żurawiną i  żółtym serem.

Tak, obieram jabłko ze skórki. Nie lubię jej jeść więc nie zamierzam się zmuszać tylko dlatego, że pod nią jest najwięcej witamin. Poza tym podobno owoce są woskowane, a woskowanie zawiera dużo chemicznych środków i wręcz powinno się jabłka umyć w wodzie z płynem, a potem obrać. Także wybieram tę wersję – jest mi ona bardziej po drodze 🙂 Przepis na sałatkę z cukinii i jabłka to kolejna wersja na lunchbox w 10 minut. Wygodny, aby zabrać ze sobą do pracy lub szkoły. Można podawać z majonezem, jogurtem naturalnym/greckim albo przyprawioną cynamonem.

Smacznego!

Related Posts