Top lista 5 kultowych filmów, które musisz zobaczyć

Tak sobie pomyślałam, że raz na jakiś czas, można byłoby napisać o czymś innym, niż o kosmetykach, pielęgnacji, hybrydzie, przepisach, itp. Ponadto raz na jakiś czas ludzie mają tendencje pytać mnie o filmy godne polecenia. W sumie to nie wiem dlaczego, zwłaszcza, że jestem dosyć wymagającym odbiorcą. Mimo wszystko, jak do tej pory osoby, które obejrzały coś poleconego przeze mnie, były zadowolone. Dlatego poniżej znajdziecie (może pierwszą i nie ostatnią?) top listę 5 kultowych filmów, którą musicie zobaczyć. Nie są to produkcje zupełnie nieznane, ale jak się okazuje, wiele moich rozmówców zna je „ze słyszenia”. Może i Wam wpadnie coś w oko? Zacznę od klasyka, który możecie znać. P.S. Opisy, plakaty i dane pochodzą ze strony FilmWeb.

1. Buntownik z wyboru

reżyseria: Gus Van Sant

gatunek: dramat obyczajowy

produkcja: USA

premiera: 1997

opis: Will, matematyczny geniusz gardzący formalnym wykształceniem, zostaje oskarżony o pobicie policjanta. Profesor M.I.T., świadomy talentu chłopaka, proponuje mu, by w zamian za zwolnienie z aresztu podjął naukę i terapię psychologiczną.

mój komentarz: Uważam, że jest to jeden z najlepszych filmów obyczajowych, jakie widziałam. Bardzo lubię dramaty, które poza głębszą historią, niosą ze sobą duże przesłanie, ale też w trakcie filmu znajdują trochę miejsca na humor. Na FilmWebie istnieje możliwość oznaczania produkcji serduszkiem, co znaczy, że jest ona ulubioną. Takie serduszko posiada u mnie właśnie ten film. Zapomniałam wspomnieć, że główną rolę odgrywa Robin Williams (idealnie dobrany) oraz modny i znany dziś z innych filmów Matt Damon, który świetnie wcielił się w kreację problematycznego nastolatka.

2. Przerwana lekcja muzyki

reżyseria: James Mangold

gatunek: biograficzny, dramat, psychologiczny

produkcja: Niemcy, USA

premiera: 1999

opis: Susanna poznaje Lisę w zakładzie psychiatrycznym. Od niej uczy się akceptacji siebie.

mój komentarz: Tym razem opis na portalu jest wyjątkowo skąpy. Przyznam też, że oglądałam go dobre 10 lat temu, ale do tej pory pamiętam, jakie ogromne wywarł na mnie wrażenie. Wtedy jako aktorkę poznałam Angelinę Jolie, która wraz z Winoną Ryder odgrywała główną rolę. Niesamowite studium psychologiczne, które okraszone jest biograficznymi wątkami. Swoją drogą, muszę sobie ten film przypomnieć.

3. Podziemny krąg

reżyseria: David Fincher

gatunek: thriller, psychologiczny

produkcja: Niemcy, USA

premiera: 1999

opis: Dwóch mężczyzn znudzonych rutyną zakłada klub, w którym co tydzień odbywają się walki na gołe pięści.

mój komentarz: To kolejny film, który zna ogół, a jednak nie każdy go widział. To też kolejna propozycja, którą widziałam wieki temu i którą chętnie sobie odświeżę. Grają w niej znani aktorzy, bo dziś chyba każdy widział na ekranie Brada Pitta i Edwarda Nortona. Wtedy dużo młodsi, bardzo dobrze dali sobie radę z odtworzeniem trudnych ról. Dramat psychologiczny, który się tam rozgrywa, połączony jest z thrillerem, który rozwiązywany jest w trakcie filmu i który ukazuje to, co skrywa tytułowy podziemny krąg.

4. Spacer po linie

reżyseria: James Mangold

gatunek: biograficzny, muzyczny

produkcja: Niemcy, USA

premiera: 2005

opis: Gwiazdy muzyki Johnny Cash i June Carter, pomimo przeciwności losu, starają się założyć rodzinę.

mój komentarz: Do gatunku dopisałabym jeszcze dramat. Opis kolejny raz nie zapowiada nic szczególnego (tak samo jak w przypadku powyższych filmów), jednak jest zupełnie inaczej. Jest to produkcja tego samego reżysera, co Przerwana lekcja muzyki. Opowiada ciężką drogę słynnego muzyka, jakim był Johnny Cash. Ciężką, ale na jego własne życzenie. Nie pamiętam, dlaczego go obejrzałam, ale to był dobrze spędzony czas, w którym przewijała się dawka dobrej muzyki.

5. Sierpień w hrabstwie Osage

reżyseria: John Wells

gatunek: dramat, komedia

produkcja: USA

premiera: 2013

opis: Tajemnicze zniknięcie ojca staje się dla jego córek i ich chorej na raka matki początkiem pojednania po latach konfliktów oraz rozłąki.

mój komentarz: To, z opisywanych przeze mnie, najmłodszy film. Widziałam go jakoś 2 lata temu, czyli nie tak dawno, jak pierwsze trzy. Znowu jest to dramat, w którym grają dwie aktorki, które bardzo lubię. Jest to wg mnie niezastąpiona Meryl Streep oraz Julia Roberts, która kiedy gra w komediach romantycznych, nie są to zupełnie głupie komedie romantyczne. I jedyne, jakie zdarza mi sie oglądać. Historia, która z pozoru znowu może wydawać się niezbyt interesująca, nieoryginalna czy płytka, okazuje się tą szczerze wartą dwóch godzin przed telewizorem. Dramat rodziny, ale i osobiste problemy członków rodziny tworzą obraz, przy którym nie da się przejść obojętnie.

W swojej top liście 5 kultowych filmów, które musisz zobaczyć, starałam się pisać jak najmniej. Zarówno po to, aby chciało się Wam ją poznać, ale również po to, aby nie zdradzać zbyt wiele. Jest to bardzo subiektywna lista, jednak jak wspomniałam na początku, są to filmy ogólnie znane, dzięki temu mają wiele ocen. Do tego są to oceny bardzo wysokie. Jeśli nie oglądaliście którejś z opisanych pozycji, naprawdę szczerze polecam zarezerwować sobie na nie czas. Szczerze jest on tego warty. Co prawda nie są to lekkie filmy, przy których pogryza się popcorn, ale uważam, że dobrze je znać.

Ciekawa jestem, czy oglądaliście któryś z wymienionych filmów?

Related Posts