Poprzedni post z cyklu „Top lista 5 filmów…” cieszył się niemałą popularnością. Ponadto czas świąteczny to często czas spotkań. Bardzo często wygląda on w polskich domach tak, że siedzi się przy stole, je, pije i rozmawia. Często też ma się ochotę obejrzeć coś lekkiego,a telewizja raczy nas co rok tymi samymi produkcjami. Dlatego proponuję moją top listą 5 filmów na święta. Ostatnio okazało się, że choć poprzednie filmy były popularne, to mało kto je widział. Do tego uzmysłowiłam sobie, że z jednym filmem coś pomyliłam… ale to kiedy indziej. Ciekawa jestem, czy poniższe propozycje znacie. Zapomniałam dodać – nie znam ratingu tych filmów – większość z nich może nie nadawać się dla małych dzieci, ale te nieco starsze raczej powinny móc je oglądać.

P.S. Dziś miał pojawić się post DIY związany ze świętami, niestety nie udało mi się wyrobić, dlatego zapraszam na niego w czwartek.

Opisy oraz plakaty tak jak ostatnio pochodzą ze strony Filmweb.

1. Służące

reżyseria: Tate Taylor

gatunek: dramat

produkcja: Indie, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie

premiera: 2011

opis: Lata 60. XX wieku. Początkująca dziennikarka spisuje historie czarnoskórych służących wywołując skandal wśród wyższych sfer.

mój komentarz: Opis na portalu jak zwykle jest bardzo skąpy. Dotyczyć to będzie wszystkich opisywanych filmów. Ten zdecydowałam się obejrzeć, ponieważ w prezencie otrzymałam książkę. Przeczytałam ją i bardzo mi się spodobała. Film jest równie dobry co literatura. Świetnie odzwierciedla panujące wtedy zasady. Lata 60 XX wieku to czas, kiedy czarnoskórzy mieli swoją toaletę, najczęściej drewniany wychodek. Używali osobnych ręczników, naczyń, itp. Warto więc obejrzeć i pokazać film młodszym osobom.

2. Amelia

reżyseria: Jean-Pierre Jeunet

gatunek: dramat, komedia romantyczna

produkcja: Francja, Niemcy

premiera: 2001

opis: Żyjąca sama w wielkim Paryżu Amelia postanawia, że będzie uszczęśliwiać ludzi.

mój komentarz:  Może nie jestem zbyt obiektywna – to w końcu Paryż – jednak film jest naprawdę ładny. Uwielbiam muzykę z tej produkcji i często włączam ją w czasie gotowania. Główna bohaterka ma barwną, słodką postać, Tautou zaś idealnie do niej pasuje. „Amelia” to przyjemna, lekka historia, która rozgrywa się w klimatycznym Paryżu. Co do referencji dla dzieci – pojawia się scena seksu.

3. Marzyciel

reżyseria: Marc Forster

gatunek: dramat

produkcja: USA, Wielka Brytania

premiera: 2004

opis: Historia przyjaźni pisarza Jamesa Barriego z pewną wdową i czworgiem jej synów, którzy zainspirowali go do napisania „Piotrusia Pana”.

mój komentarz: Co prawda widziałam ten film bardzo dawno temu, jednak jak spotkałam go na liście na Filmwebie przypomniało mi się, że mi się podobał. Nie raz wracałam do niego myślami, ale nie pamiętałam tytułu. Oglądałam go, gdy byłam dzieckiem więc myślę że dla młodszego widza powinien być w sam raz. Dorośli raczej też nie będą się nudzić. Osobiście określiłabym ten gatunek raczej jako dramat obyczajowy. W roli głównej Johnny Depp oraz Kate Winslet.

4. Przebudzenia

reżyseria: Penny Marshall

gatunek: dramat obyczajowy

produkcja: USA

premiera: 1990

opis: Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o lekarzu, który za pomocą eksperymentalnego leku przywracał do świadomości pogrążonych w śpiączce pacjentów.

mój komentarz:  To stary, dobry film. Trochę trudna tematyka (poważne choroby), więc małe dzieci nie powinny go oglądać. Nie ma tam jednak scen wulgarnych. Oglądałam ten film 10 lat temu i w tym roku. Za pierwszym i za drugim razem mi się podobał. W główne role wcielił się niezastąpiony Robin Williams oraz Robert De Niro. „Przebudzenia” to poruszające kino, którego jeśli nie widzieliście – koniecznie musicie nadrobić! Film wpisuje się w poprzednią listę mówiącą o kultowych produkcjach.

5. Jak zostać królem

reżyseria: Tom Hooper

gatunek: biograficzny, dramat historyczny

produkcja: Australia, USA, Wielka Brytania

premiera: 2010

opis: Jest rok 1939. Jąkający się król Jerzy VI nie może przemawiać do ludu. Pomocy szuka u niekonwencjonalnego specjalisty od dykcji.

mój komentarz: Wydaje mi się, że to bardzo popularny film i cały czas zastanawiam się, czy ktoś z Was go nie widział? Niech odezwie się koniecznie!  Film jest biograficzny, a do tego dotyka tematów historycznych. Opowiada o problemach Króla Wielkiej Brytanii – Jerzego VI – który tak mocno się jąkał, że nie potrafił przezwyciężyć choroby i chciał zrezygnować z piastowania urzędu. Znamienity lekarz w oryginalny sposób pomagał mu wyjść z opresji. Rolę króla odgrywa Colin Firth, zaś lekarza Geoffrey Rush, którego możecie znać, np. z Piratów z Karaibów (Kapitan Barbossa).

To moja top lista 5 filmów na święta. Sprawdźcie zwiastuny, może kilka z nich nada się dla dzieci w ramach kina familijnego. Coraz więcej osób spędza święta poza domem, jednak mimo wszystko przeważająca większość siedzi z bliskimi przy stole, w tle zaś – lub wieczorem po porządkach – ogląda film. Mam nadzieję, że te propozycje Wam się przydadzą. Każda z nich dostępna jest z lektorem na stronie cda.pl więc można oglądać je online. Starałam się też wybrać filmy lekkie, bo przecież święta to chwila na radość. Szkoda więc psuć sobie ten klimat. Jeśli zaś jesteście ciekawi top listy 5 filmów, które musicie zobaczyć, wpadnijcie do poprzedniego posta!

Dajcie znać, które filmy tym razem widzieliście? Jakie inne, obyczajowe byście dopisali do tej listy na święta?

Related Posts