Ozdoby na święta – choinka z gazety – DIY

Co roku zabieram się za robienie ozdób świątecznych. Co roku przypominam sobie o tym za późno, bo kilka dni przed Wigilią, kiedy to już nie ma czasu na takie rzeczy. Tym razem na szczęście trafiłam na piękną choinkę z gazety – DIY na blogu Kameralna.com.pl. Zachwyciła mnie tak bardzo, że zrobiłam w sumie… 4 i w planach mam jeszcze jedną. Pan Mąż kupił narzędzia i nawet jedną choinkę zrobił razem ze mną. Takie ozdoby na święta mają swój urok, ale muszę przyznać, że te szczególnie mnie urzekły, bo urzekły mnie swoją prostotą. Pokój, w którym spędzam najwięcej czasu jest biało – czarno – szary z czerwonymi dodatkami. Postawiłam zatem na duże srebrne choinki oraz małe czerwone z białymi bombeczkami. Ponadto znajdziecie u mnie dwie wersje choinek. Na dole zaś będzie poglądowe zdjęcie, które pochodzi z ww. bloga.

Rzeczy niezbędne

  • zszywana gazeta na ok. 150 stron (u mnie duża to Gala, mała to gazeta-kalendarz dla ogrodników)
  • spray w wybranym kolorze
  • karton, którym osłonimy otoczenie w czasie spryskiwania
  • jednorazowe rękawiczki
  • naklejki – bombki

Wykonanie

Powyższe zdjęcie pochodzi ze strony www.Kameralna.com.pl. Właścicielem jest Dorota Zalepa, za zgodą której fotografia ta jest tutaj opublikowana.

1. Odrywam okładkę – tył i przód.

2. Jedną kartkę od górnego prawego roku zaginam do środka – do lewej strony.

3. Prawy dolny róg zaginam do góry na ok. 3 – 4 cm. Zdjęcie Doroty pokazuje jak to zrobić.

4. Kartkę składam na pół do środka.

5. Ponawiam sekwencję ze wszystkimi kartkami.

6. Choinkę DIY maluję sprayem, zostawiam do wyschnięcia, a na czerwonej wersji przyklejam bombki.

Na co zwrócić uwagę

Jeśli chcecie mieć choinkę 360*, gazeta musi być zszywana. Te klejone mogą gubić kartki, a do tego nie stworzą Wam pełnej choinki. Z gazet klejonych są dwie moje choinki, które przylegają do ściany. Można je także powiesić. Trzeba tu delikatnie oderwać okładkę tak, aby zostawić jak najwięcej kleju i uważać przy zginaniu kartek.

Zaginając kartki, najważniejsze jest, aby dbać o równy odstęp opisywany w pkt. 3. Jest to ważne, ponieważ jeśli długości te będą się różnić, dół choinki będzie nierówny, a to nie wygląda najlepiej. Gdyby było to celowe, tj. co druga kartka dłuższa, miałoby to swój urok, jednak wymaga to dużo precyzji.

Im grubsza jest gazeta tym trudniejsze z czasem staje się składanie kartek, zwłaszcza na czubku. Tutaj uważajcie, aby go nie porwać. Jeśli to się zdarzy, delikatnie nagnijcie go do wewnątrz, aby jak najbardziej zbliżyć go do oczekiwanego kształtu.

Kiedy malujecie choinkę – pamiętajcie też o malowaniu dołu. Starajcie się być dokładni od początku do końca, ponieważ niedomalowania będą widoczne.

Im gazeta ma więcej kartek, tym choinka jest bardziej gęsta, w związku z czym jest zbita. Mnie taka podoba się najbardziej i zauważyć to możecie na mojej małej, czerwonej gazecie z bombkami. Miała ona ok. 180 stron.

Krycie jest różne w  zależności od rodzaju sprayu oraz jego koloru. Srebrna wymagała jednego krycia, czerwona niestety dwóch.

Nie wiem jak Wy, ale ja zakochałam się w tych choinkach z gazety DIY. W sumie, łatwo to wywnioskować, skoro zarówno sama je zrobiłam, jak i opisuję je tutaj. Zachęcam Was do zrobienia takiej ozdoby na święta. Wygląda naprawdę wdzięcznie, a do tego cieszy podwójnie, ponieważ jest własnoręcznie przygotowana. Uważam też, że może być dobrym prezentem dla bliskich. Czas świąt sprzyja!

Lubicie robić ozdoby na święta czy stawiacie raczej na te kupne?

Related Posts