5 restauracji w Pradze, które warto odwiedzić

Jak do tej pory cykli podróżniczych było dwa. Pisałam w nich o Krecie i miejscach wartych odwiedzenia oraz na co zwrócić uwagę, wybierając się do Grecji oraz o Paryżu. Przewodniki do zwiedzania miasta w dwa dni oraz informacje nt. transportu oraz szukania oszczędności. Przyszedł zatem czas na kolejne miasto, które bardzo lubię, ale które jest dużo bliżej, niż wspomniane kierunki. Praga. Praga jest naprawdę uroczym miejscem, które można przejść pieszo wzdłuż i wszerz. Dla odmiany jednak chcę rozpocząć od… jedzenia 🙂 W Pradze byłam już 3 razy, ale ostatecznie trafiałam do tych samych restauracji. Trzy z nich wg mnie są szczególnie warte uwagi, dwie pozostałe to całkiem w porządku lokalizacje. Myślę, że kiedy wybieramy się do Czech, warto jest spróbować kuchni, z której tak słyną. Dlatego ode mnie otrzymujecie listę 5 restauracji w Pradze, które warto odwiedzić.

P.S. Wybaczcie jakość zdjęć. Wszystkie robione były telefonem, w słabym świetle i na szybko, co by głupio nie było, że fotografujemy w restauracji 🙂

1. U Kroka

Kiedy pierwszy raz pojechaliśmy do Pragi, było już popołudnie. Poszukaliśmy więc w Internecie polecanych restauracji. Takich, które były w przystępnych cenach ipodawały dobre knedliczki. Postawiliśmy na restaurację U Kroka, która znajduje się na Wyszehradzie. Trafiliśmy dobrze, bo akurat kilka stolików było wolnych. Jednak! Jednak nie nastawiajcie się, że i Wam się to uda. W kolejnych przypadkach nie było wolnych miejsc. Nauczeni doświadczeniem, ostatnim razem zarezerwowaliśmy sobie stolik. I dobrze zrobiliśmy, bo standardowo wszystkie miejsca były zajęte. Jedzenie można zamówić w dobrej cenie. Według nas jest jedną z lepszych praskich knajp, w jakich jadaliśmy. Knedliczki były dwukolorowe, mięso miękkie i gulasz doprawiony. Całość posypana prażoną cebulką. Do tego tzw. piwo rżnięte, które mamy czasem wrażenie, że potrafią robić tylko tam. Piwo rżnięte to piwo dwukolorowe – w Polsce jeszcze nikomu nie udało się go nalać. Zamawialiśmy też zupę czosnkową. Niebo w gębie! Na dwóch wyjazdach próbowaliśmy dwóch różnych wersji, ale obie smacznie wspominamy.

Adres: Vratislavova 28/12, Praha 2

2. Ferdinanda

Tej restauracji możecie znaleźć dwie lokalizacje. My jedliśmy na Małej Stranie, bo zdecydowanie więcej kręciliśmy się po stronie Hradczan. Lokalizacja jest bardzo dobra, bo niedaleko Mostu Karola i ww. kompleksu. Bardzo proste, ale smaczne jedzenie. Raz jedliśmy smażony ser, innym razem knedliczki. Ceny jedne z niższych w Pradze, zwłaszcza że sprzedają zestaw knedliczków z małym piwem i jeśli się nie mylę, to w kwocie ok. 130 koron czeskich. Jak za tę cenę, obiad jest naprawdę niezły, a porcje wystarczające. Ponadto restauracja sprzedaje swoje piwo, które można kupić na wynos. Jako że nam posmakowało, bo było lekkie jak na czeskie piwa przystało, kupiliśmy je na prezent. Wyglądało dobrze, bo pakowane jest w tekturowy sampler z logo firmy. Wystrój bardzo prosty, stoły drewniane, za wieszaki odpowiadają powieszone na ścianie grabie.

Adres: Karmelitská 379/18, Praha 1

3. Mlejnice

Pan Mąż jak to zobaczy, obrazi się, że Mlejnice podaję w środku. Wg niego jest to najlepsza knajpa. Powód jest prosty – podają gulasz w chlebie. Zdecydowanie jest to najdroższa restauracja z listy, ale naprawdę smaczna. Ja za pierwszym razem zamówiłam sobie udo kaczki z kapustą i kopytkami, innym razem również kawałek mięsa ale w innym zestawieniu. Pan Mąż niezmiennie gulasz, ale czai się na przyszłość na golonkę, która jest dosyć popularna w Pradze. Jedzenie co prawda dobre, ale piwo tak rozwodnione, że nie czuć nawet bąbelków. Kwota zaś nieco wyższa, niż standardowo. Wystrój klimatyczny, bo stylizowany na drewnianą gospodę. Restauracja jest naprawdę duża, ale potrafi być problem z miejscem. Dlatego warto pomyśleć o rezerwacji, którą, jeśli pamięć mnie nie myli, można zrobić online. Lokalizacja jest jedną z ciekawszych, bo w dzielnicy żydowskiej, obok Synagogi – czyli w Starym Mieście.

Adres: Žatecká 17, Praha 1

4. U Magistra Kelly

Tę restaurację, jak każdą inną, znaleźliśmy na portalu TripAdvisor. Bardzo lubimy korzystać z niego za granicą, ponieważ wiele osób zostawia tam swoje opinie. Sami czasem je piszemy, dlatego wierzymy, że są całkiem rzetelne, kiedy recenzji jest wiele. W tym przypadku U Magistra Kelly było takim miejscem. Jak wspominałam we wstępie, trzy restauracje polecę z czystym sumieniem, dwie pozostałe z przymrużeniem oka. Tymi dwoma jest właśnie ta knajpa i Boozie Bar. Jedzenie niedrogie i całkiem smaczne. Nie jest też rewelacyjne, ale warto jest pójść i samemu spróbować. Lokalizacja jest bardzo korzystna, ponieważ w okolicach Hradczan. Jak na praskie restauracje przystało, stolik jest przy stoliku, przez co jest gwarno. Na brak klienteli nie mogą narzekać. Jednak nie uważam, aby miał to być czynnik na tyle zniechęcający, aby samemu nie przetestować.

Adres: Šporkova 521/5, Praha 1

6. Boozie Bar

Ze względu na mieszane odczucia i pewne zmiany, Boozie Bar proponuję jako ostatnią. Jest to knajpa, która pierwszym razem nas zachwyciła, jednak po powrocie w Nowy Rok zawiodła. O co chodzi? Pierwszy raz wybraliśmy się do niej w listopadzie, czyli poza sezonem. Ceny stosunkowo niskie, bo za ok. 120 koron czeskich można było zjeść knedliczki z gulaszem, a cena piwa należała do tych niewygórowanych. Jedzenie proste i smaczne. Dlatego kiedy odwiedziliśmy to miasto w Sylwestra, na pierwszy obiad wybraliśmy się właśnie tam. Niestety ceny uległy zmianie (okazja zarobku?), a kuchnia była taka po prostu OK. Atmosfera, która za pierwszym razem nas zachwyciła, ponieważ właściciele byli bardzo sympatyczni, w Nowy Rok była nieco mniej przyjazna.

W Internecie trafiłam na sprzeczne informacje, w jednym miejscu przeczytać można, że restauracja jest zamknięta na stałe, w innym, że czynna. Wpisując poniższy adres można jednak spotkać firmę: Vykulená Sova Praha – Kávový Klub & Pražírna. Może zmienił się właściciel? Będziemy musieli sprawdzić 🙂

Proponuję więc to miejsce jako alternatywę, gdy będziecie w okolicach Hradczan i nie będziecie wiedzieli, gdzie zjeść.

Adres: Jánský vršek 2, Praha 1

Jak już wspomniałam we wstępie, trzy z pierwszych restauracji jest naprawdę godnych uwagi. Dwie pozostałe, czyli U Magistra Kelly i Boozie Bar można rozważyć, ale bez spodziewania się rewelacji. Na pewno ceny w tych dwóch są bardzo przystępne. Najlepsze knedliczki jedliśmy U Kroka, piliśmy tam piwo rżnięte i smakowaliśmy się pyszną zupą czosnkową. Za cenę i jakość na pewno należy docenić Ferdinanda ze swoim firmowym browarem. Mlejnice zaś to nieco droższa restauracja, ze słabym piwem, ale bardzo dobrym jedzeniem. Moja lista 5 restauracji w Pradze, które warto odwiedzić ma na celu podpowiedzieć, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść. Dlatego jeśli będziecie wybierać się do tego miasta, dobrze jest zapisać sobie te adresy, ponieważ w gąszczu wszystkich lokali, ciężko na bieżąco znaleźć warte uwagi miejsce.

Polecicie jakieś restauracje w Pradze? Chętnie zapiszę sobie do nich adresy, ponieważ lubię testować nowe miejsca, ale to bywa czasem ryzykowne. Do Pragi na pewno wybiorę się jeszcze nie raz, dlatego piszcie, jaki lokal polecicie!

Related Posts