Top lista 5 poruszających dramatów, które zapadają w pamięci

Nie mam pojęcia gdzie ten czas ucieka. Jedna z Czytelniczek przypomniała mi ostatnio o moim cyklu filmowym. Konkretnie zapytała mnie o filmy, które wywarły na mnie na tyle mocne wrażenie, że bez większego zastanowienia mogę je wymienić. Znalazło się ich kilka, stąd powstała top lista 5 poruszających dramatów, które zapadają w pamięci. Oczywiście lista ta jest zupełnie subiektywna, a danej osobie odpisałam w meilu zaraz po jego otrzymaniu. Czasem na odbiór filmu wpływ mają różne czynniki. Poniższe pozycję są raczej zupełnie inne od siebie. Oglądałam je w różnym czasie, ale jednak o nich pamiętam. Zastrzegam, że to są dramaty raczej trudne. Jeśli więc nie macie dnia na takie kino, nie zabierajcie się za nie. Kolejność jest przypadkowa, plakaty i opis pochodzą ze strony FilmWeb.

1. Godziny

reżyseria: Stephen Daldry

gatunek: dramat

produkcja: USA, Wielka Brytania

premiera: 2002

opis: Virginia Woolf zaczyna pisać „Panią Dalloway”, która kilka dekad później zmienia życie dwóch innych kobiet: Laury i Clarissy.

mój komentarz: Tak sobie siedzę i myślę, jak ten film skomentować. Sama do końca nie wiem. Czy to zła rekomendacja? Nie. To nie z powodu tego, że był nijaki – wtedy nie pojawiłby się na tej liście. Po prostu był tak inny i zagmatwany, że ciężko jest to wyjaśnić, nie zapowiadając jednocześnie tego co się stanie. Może zachęci Was to, że film ma wysokie noty, a główne role odgrywają trzy naprawdę dobre aktorki : Meryl Streep, Nicole Kidman oraz Julianne Moore.

2. Polowanie

reżyseria: Thomas Vinterberg

gatunek: dramat obyczajowy

produkcja: Dania, Szwecja

premiera: 2012

opis: Podopieczna Lucasa oskarża go o molestowanie seksualne. Mężczyzna robi wszystko, aby udowodnić swoją niewinność.

mój komentarz: Główną rolę odgrywa Mads Mikkelsen, którego niektórzy mogą mieć dość. Ma chyba swój dobry czas, a film jest stosunkowo młody i chyba najmłodszy w moim zestawieniu. Opis zapowiadać może pospolity film. Jednak taki nie jest. Porusza naprawdę wiele trudnych tematów. Takich, które dotknąć mogą każdego z nas zarówno jako odbiorca zarzutów, ale również osoba wysuwająca wnioski na podstawie stereotypów i plotek. Na tę produkcję warto poświęcić czas.

3. Uśpieni

reżyseria: Barry Levinson

gatunek: dramat, thriller

produkcja: USA

premiera: 1996

opis: Molestowani w poprawczaku chłopcy postanawiają po latach zemścić się na swych oprawcach.

mój komentarz: Kolejny raz na portalu czytamy bardzo krótki i krzywdzący opis. Gdybym miała sugerować się tylko nimi, prawdopodobnie nigdy bym go nie obejrzała. Zachęcił mnie do niego mój brat i to lata temu. Jednak jeśli ktoś mnie pyta o dobry, poruszający dramat czy thriller, to jest jeden z pierwszych filmów, jakie przychodzą mi do głowy. Oglądałam go stosunkowo dawno i być może dzisiaj wywarłby na mnie inne wrażenie, jednak ocenę ma wysoką, a główne role grają: Robert De Niro (w czasach swojej świetności), Brad Pitt, Dustin Hoffman, Kevin Bacon oraz Jason Patrick. Czy musze Was dłużej przekonywać, że warto?

4. Źródło

reżyseria: Darren Aronofsky

gatunek: dramat, psychologiczny

produkcja: USA

premiera: 2006

opis: Mężczyzna, pragnąc zatrzymać przy sobie ukochaną osobę, poszukuje Drzewa Życia.

mój komentarz: Kolejny raz zastanawiam się, czy powinnam wklejać te zdawkowe opisy, które często nie oddają tego, o czym mówi film. Darren Aronofsky od razu swoją obecnością zapowiada trudny, poważny seans. Obejrzałam go jako nastolatka, będąc w szkole średniej. Poleciła mi go ówczesna wicedyrektor szkoły. Ta produkcja, jak wszystkie dzisiaj, wymaga od nas skupienia, analizy i wczucia się. Na pewno nie jest to film, który obejrzymy w pełni odprężeni. Pokazuje nam, jak trudno jest się nam pogodzić z utratą bliskiej osoby. Jak tworzy ona nasze życie, jak jest jego fundamentem. Ze znanych aktorów gra tam Hugh Jakman oraz Rachel Weisz.

5. Więzień nienawiści

reżyseria: Tony Kaye

gatunek: dramat

produkcja: USA

premiera: 1998

opis: Były neonazista po wyjściu z więzienia stara się przekonać młodszego brata, by nie podążał jego śladem.

mój komentarz: Na sam koniec uważam, że zostawiam petardę z całego zestawienia. Jest to dramat, który oglądałam w sierpniu 2016 r. czyli „najświeższy” z całej listy. Edward Norton idealnie wcielił się w swoją rolę. To bardzo trudne i poruszające kino. Nie chcę opowiadać fabuły. Myślę, że poznawanie jej bez szerszego opisu to naprawdę dobry pomysł. Jako polecenie mogę Wam powiedzieć, że czasem na myśl o historii, o dramacie bohaterów, o ich życiu robi mi się smutno. Oglądałam go wieczorem na urlopie, obudziłam się następnego dnia, myśląc jeszcze o nim. To jeden z moich ulubionych filmów. Ma też najwyższa ocenę z całej top listy 5 dramatów. Warto go obejrzeć.

* Imię róży

reżyseria: Jean-Jacques Annaud

gatunek: kryminał

produkcja: Francja, Włochy, RFN

premiera: 1986

opis: Rok 1327, franciszkanin William z Baskerville zostaje poproszony o wyjaśnienie okoliczności śmierci jednego z zakonników w benedyktyńskim klasztorze. Kolejne zabójstwa wywołują panikę.

mój komentarz: Już jako „gratis”, także spoza kategorii dramatu, postanowiłam przypomnieć o kultowym filmie. Nie będę rozpisywać się na jego temat, bo jest on powszechnie znany. Nawet jeśli ktoś go nie oglądał, to wydaje mi się, że do mojego pokolenia każdy zna go choćby ze słyszenia. Piszę tutaj o nim, ponieważ oglądałam go w ukryciu (byłam w podstawówce więc mama surowo mi zabroniła) i w ostatnim roku. Jeśli ktoś z Was go nie widział – uważam że to pozycja obowiązkowa z listy kultowych filmów.

Jak zwykle najbardziej ciekawa jestem, który z filmów znacie, bo oglądaliście, który ze słyszenia, a który jest dla Was zupełną nowością? Moja top lista 5 poruszających dramatów, które zapadają w pamięci jest subiektywna, o czym wspominałam we wstępie. Kilka filmów mogłabym jeszcze dopisać. Oglądałam je w różnym wieku, ale zawsze przychodzą mi one na myśl w przypadku pytania o mocne, poruszające kino. Szkoda, że mam słabą pamięć, bo oprócz tego kilka produkcji zasługuje na obecność tutaj.

Powiedzcie mi więc, który film znacie? Jaki wg Was powinien się znaleźć w liście poruszających filmów?

Related Posts