Jak wygląda zwiedzanie Paryża w stanie wyjątkowym?

Po nazwie mojej strony łatwo się domyślić, że Francja, a głównie Paryż, jest mi bardzo bliski. Jako dziecko marzyłam o wyjeździe do tego miasta, o piciu kawy w kawiarence i obserwowaniu ludzi. Najlepiej czytając prasę – idealnie francuską! Swoje marzenie ziściłam kilkakrotnie, a ostatni raz wróciłam z tego miasta tydzień temu. Moje odwiedziny rozłożone były na przestrzeni kilku lat. Mam zatem porównanie, jak to wyglądało np. w 2013 r. a jak w 2017 r. Widzę nawet różnice pomiędzy pobytem dwa lata temu, a obecnie. Jeśli planujecie wyjazd w to miejsce, warto abyście dowiedzieli się, jak dziś wygląda zwiedzanie Paryża w stanie wyjątkowym. Ten stan jest cyklicznie przedłużany, a w raz z nim wprowadzane są kolejne zabezpieczenia.

W cyklu nt. Paryża znajdziecie kilka innych artykułów, m.in. na temat szukania oszczędności czy cen biletów.

Odprawa na lotnisku

Odprawy na lotnisku różnią się w zależności od kraju, ale również samego lotniska. W przypadku Paryża obecnie jest jeden punkt wspólny – dokładniejsze kontrole. Nie ma czego się obawiać, wracając do domu. Warto jednak wiedzieć, że na lotnisku należy trzymać się regulaminów, np. pojemność max. 100 ml w bagażu podręcznym. Kiedyś można było przewieźć otwieracz do wina w formie scyzoryka w torbie. Dziś każda z nich jest osobno prześwietlana zarówno przez komputer, ale również straż celną, która często przegląda bagaże i jeszcze raz kontroluje je wykrywaczem metali. Ściąganie butów, szalików, nakryć głowy nie jest czymś zupełnie nowym, jednak obecnie jest to bardziej przestrzegane. Możemy też zostać poproszeni na kontrolę osobistą.

Zwiedzanie Paryża i kontrole na każdym wejściu

Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu, kolejki były wszędzie. Niezależnie od godziny i miejsca, obserwowaliśmy raz dłuższe, raz krótsze ślimaki. Ze względu na stan wyjątkowy, dziś nie wejdziecie do żadnego miejsca, bez uprzedniego zweryfikowania waszego plecaka czy torby. Duże bagaże są zabronione. Ponadto w większości przypadków kontrolowani jesteśmy przez wykrywacz metali. Któregoś dnia wracaliśmy do miejsca noclegu i po drodze mijaliśmy park. Tego dnia zorganizowany był koncert. Żeby wejść do środka, przygotowane były dwie bramki. Na każdej z nich stał ochroniarz z wykrywaczem metali.

Kilka rodzajów służb bezpieczeństwa

Ze względu na stan wyjątkowy na ulicach widzimy różne rodzaje patroli służb bezpieczeństwa. Wcześniej raz na jakiś czas widać było podstawowe jednostki policji. Obecnie z Żandarmerii Francuskiej spotykamy różne sekcje oraz wojsko. Jeśli chodzi o policję, wyodrębniamy policje narodową, w skład której wchodzi między innymi CRS (Compagnies Républicaines de Sécurité), tj. Republikańskia Kompania Bezpieczeństwa. CRS odpowiada za ochronę porządku publicznego oraz tłumienie zamieszek. Jest też Francuska Żandarmeria, czyli Gendarmerie Nationale (Żandarmeria Narodowa), jest też Żandarmeria zmotoryzowana. Są one częścią francuskich sił zbrojnych. Jest też policja miejska – Police Municipale. Spotkałam też strażaków przy Sekwanie. Oprócz tego na ulicach czy na stacjach metrach widzimy inne służby miejskie, które weryfikują, że wszystko jest w porządku.

Uzbrojone służby bezpieczeństwa

Kiedy ostatnim razem byłam w Paryżu po ataku na redakcję Charlie Hebdo, na ulicach widać było straże wojskowe i policyjne. Jednak po konsultacji okazało się, że chodzą oni np. z bronią bez magazynków. Dziś spotkać możecie się z pełnym uzbrojeniem. Wojsko czy policja porusza się w kamizelkach kuloodpornych z bronią długą. Bardziej zaznajomieni w temacie są w stanie wymieniać rodzaje, jakie ze sobą noszą. Ja słyszałam o G36, Famas’ie czy UMP. Warto też nadmienić, że przedstawiciele tych służb są godnymi reprezentantami. Pomijając fakt, że są zadbani, to każdy z nich jest wysportowany, co podkreśla, że wiedzą, do jakich zadań zostali przydzieleni.

Zwiększona liczba patroli

Wspominając pierwszy wyjazd do Paryża nie pamiętam straży policyjnej. Bardzo możliwe, że jakieś były, ale ich nie kojarzę. Przy pobycie 2 lata temu ich liczba się zwiększyła. W tym roku gdzie się nie spojrzałam, był patrol służby bezpieczeństwa. Wojsko, żandarmeria czy policja kręciła się po ulicach, przy każdym turystycznym miejscu, na lotnisku czy na stacjach metra. Raz widziałam, kiedy na ulicy patrol wojskowy zatrzymał jedną osobę i ją weryfikował. Innym razem pod Wieżą Eiffla policja przeganiała osoby nielegalnie handlujące souvenirami czy alkoholem.

Te pięć przykładów, jak wygląda zwiedzanie Paryża w stanie wyjątkowym nie jest po to, aby Was wystraszyć czy zniechęcić do wyjazdu. To miasto dalej jest piękne. Budynki i muzea się nie zmieniły. Jeśli jeszcze Was tam nie było, możecie odwiedzić to miejsce. Celem tego artykułu jest uświadomienie, jak zmienia się sytuacja w stolicy Francji. Ponadto dzięki temu będziecie wiedzieć, czego się spodziewać. Niegdyś do Katedry Notre Dame wchodziłam z marszu, bez jakiegokolwiek zastanowienia się. Dziś codziennie są tam kolejki. Całkiem sprawnie to idzie, ale jednak swoje trzeba odczekać. W związku z tym należy tak rozplanować dzień, aby zdążyć odwiedzić inne miejsca. Żałuję, że nie robiłam zdjęć tych wszystkich kolejek czy patroli, wtedy widać byłoby ich skalę. Jednak jak się domyślacie, dla nikogo nie jest to ciekawy temat do fotografowania będąc w takim mieście (no może poza Żandarmerią :)). Pomysł na artykuł o zwiedzaniu Paryża w czasie stanu wyjątkowego przyszedł mi do głowy dopiero po powrocie 🙂

Był ktoś z Was w ostatnim czasie w Paryżu? Uwzględnilibyście jeszcze jakieś aspekty zwiedzania Paryża w stanie wyjątkowym? A może ktoś zrezygnował z urlopu ze względu na sytuację we Francji?

Bonne journée!

Related Posts