10 pomysłów, jak spędzić urlop w mieście

Choć większość z nas na urlop najchętniej wyjechałaby gdzieś z domu, to niestety nie zawsze mamy takie możliwości. Czasem ograniczają nas finanse, czasem zwierzę, którego nie mamy komu zostawić czy inne obowiązki, za które jesteśmy odpowiedzialni. Warto jednak pamiętać, że spędzanie wakacji w domu nie musi wiązać się z nudą czy straconym czasem. Pomysłów, jak spędzić urlop w mieście jest naprawdę wiele i nie muszą równać się dużym kosztom. Dlatego poniżej lista 10 tanich propozycji na wakacje w domu.

Zdjęcia stockowe.

1. Planszówki

Od kilku lat gry planszowe wracają do łask. Jeśli mieszkacie w większym mieście (niekoniecznie tak dużym jak Wrocław czy Warszawa), prawdopodobnie znajdziecie wypożyczalnię. Zdarza się, że niektóre biblioteki też je mają. W dużych miastach normą są knajpy planszówkowe, a w nich wypożyczanie jest za darmo, płaci się za ewentualne picie czy jedzenie na miejscu. Być może Wasi znajomi lub ktoś w rodzinie ma gry i chętnie się spotka, aby rozegrać partyjkę albo pożyczy za kawałek dobrego ciasta czy piwo? Warto rozejrzeć się dookoła. Ta forma spędzania czasu jest dobra dla każdego wieku i zabrać nas może w zupełnie inny świat!

2. Piknik

Piknik może być bardzo dobrym pomysłem na spędzenie razem czasu. Najlepiej bez telefonów, a z koszem pełnym sezonowych dobroci. W domu przygotować można drobne przystawki, letnią sałatkę, ciasto drożdżowe z jagodami, kompot lub wykorzystać gotowe soki. Zeszyt w kratkę, kilka długopisów i można zagrać w statki, państwa / miasta czy kółko – krzyżyk. Może być rodzinnie, może być w parach lub z przyjaciółką.

3. Day Spa

Punkt skierowany do kobiet, ale to Wy jesteście u mnie najliczniejszą grupą więc czuję się usprawiedliwiona. Taki day spa może opierać się na gotowych maseczkach, ale także zawierać domowe wyroby. W Internecie znaleźć można wiele sprawdzonych przepisów. Gotowe maski warto upolować w promocjach, a te występują stosunkowo często. Do tego film, trochę pyszności na stole i świetnie spędzony czas gwarantowany. Może warto odezwać się do koleżanki, siostry lub mamy? To dopiero będzie dzień!

4. Całodniowy wypad za miasto

Możemy wskoczyć na rower, wyjść na długi spacer czy wsiąść w autobus i pojechać gdzieś, gdzie nas jeszcze nie było. Najlepiej do plecaka spakować prowiant i możemy wyruszać na przygodę! W dużych miastach są rowery do wypożyczenia, w mniejszych jeśli nie ma, można szukać wśród znajomych. Do całodniowej wędrówki niczego nam nie trzeba, poza wygodnym obuwiem i odzieżą dostosowaną do pogody. Wybierając opcję wyjazdu autobusem, warto wcześniej zrobić research, czy choć coś drobnego warte jest zobaczenia, a jeżeli nie, po prostu zdać się na przypadek. Kiedy ostatni raz pojechaliście w nieznane miejsce i wałęsaliście się po nim? Jak byliście dziećmi, na biwaku harcerskim? Czy może w ogóle? Wystarczy wydrukować mapę i gotowe

5. Książka

Tak wiem, to trochę oklepane, typowe, nudne. Jednak, czy nie skarżycie się na brak czasu na czytanie książek? Czy na co dzień nie macie innych, ważniejszych spraw do załatwienia? Czy nie jesteście zbyt zmęczeni i odkładacie to na kiedy indziej? Jeśli choć raz odpowiedzieliście twierdząco, warto wziąć sobie ten punkt do serca. Pójść do biblioteki, założyć w końcu kartę i wypożyczyć lekturę, która ostatnio wpadła Wam w oko. Możecie też poprosić o pomoc panie bibliotekarki. Te posiadają niesamowitą wiedzę nt. zbiorów. To będzie idealny moment, aby usiąść z dobrą herbatą na kanapie lub w parku na kocyku z koszykiem malin i trochę się opalić.

6. Wizyta u bliskich

Niektórzy regularnie odwiedzają swoich bliskich. Inni na co dzień nie mają na to czasu i możliwości. Jeśli więc Wasi rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo lub przyjaciele nie mieszkają na drugim końcu świata, warto w czasie urlopu o nich pomyśleć. W weekendy w PKP można taniej kupić bilety, linie lotnicze co chwilę wrzucają pulę promocyjnych biletów, a ludzie ogłaszają się na BlaBlaCar. Nie jest to więc duże ograniczenie i spokojnie można zaaranżować spotkanie. O dobre relacje zawsze warto dbać. To będzie dobra okazja.

7. Poznawanie miasta

Jak dobrze znasz swoje miasto lub to, które masz niedaleko siebie? Dojazd do niego to prawdopodobnie nieduży koszt. Nie na każdym wyjeździe trzeba jeść w restauracji, można wcześniej przygotować kanapkę. Zorganizuj się i wyjdź w swoje miasto! Ja mieszkam we Wrocławiu od kilku lat, ale ciągle przede mną sporo miejsc do odkrycia. W takich metropoliach są dni z darmowym zwiedzaniem. Jeżeli masz urlop, możesz się dostosować i dodatkowo zaoszczędzić. To dobra motywacja, aby nadrobić zaległości. Na pewno nie wiesz wszystkiego 🙂

8. Zorientuj się w lokalnych wydarzeniach

Mniejsze i większe miejscowości organizują swoje dnia miasta. Na nich często odbywają się koncerty i dodatkowe atrakcje. Zdarzają się dni otwarte w teatrach, zajezdniach i tym podobnych miejscach. Czasem lokalne firmy czy wspólnoty organizują pikniki albo kino na powietrzu. Warto rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, co w trawie piszczy. Wbrew pozorów można się zdziwić, jak wiele ciekawych inicjatyw jest podejmowanych.

9. Udział w warsztatach

To mogą być warsztaty darmowe albo za powiedzmy symboliczną opłatą. Wiem, że w moim mieście są takie organizowane, należy tylko rzucić okiem w odpowiednie miejsce. Mogą to być warsztaty z szydełkowania, szycia na maszynie, renowacji mebli, fotografii, grafiki, obsługi programów komputerowych, języka, szybkiej nauki i wielu innych. Łatwo znaleźć coś dla siebie względem zainteresowań, ale też można spróbować czegoś zupełnie nowego. Dla odwagi możemy namówić drugą osobę.

10. Czas dla siebie

Na sam koniec bardzo ogólny punkt, który może zawierać powyższe, jednak jest on bardzo ważny. Urlop to czas, w którym możemy poświęcić więcej uwagi samym sobie. Warto na chwilę się zatrzymać, zwolnić tempo i zastanowić się nad ważnymi dla nas aspektami życia. To też dobry czas na podsumowanie i wyciąganie wniosków. To czas na chwilę zadumy. Czas, kiedy możemy się zganić, jeśli popełniliśmy błąd, ale przede wszystkim pochwalić, kiedy zrobiliśmy coś dobrego. To czas, w którym możemy sprawić sobie przyjemność. Na co dzień za bardzo skupiamy się na bieżących sprawach, na naszych obowiązkach. Wykorzystajmy zatem urlop, aby wyrobić w sobie nawyk poświęcania czasu dla siebie. Może to być wieczór z winkiem i ulubioną muzyką, może to być dzień z książką, rysowanie, próby makijażu, manicure, może to być gotowanie tylko dla siebie, obejrzenie filmu i wiele, wiele innych.

Moja lista 10 pomysłów, jak spędzić urlop w mieście ma służyć jako inspiracja do tego, aby nie zamykać się na możliwości, które często są na wyciągnięcie ręki. Nie zawsze mamy możliwość wyjechać na tydzień czy dłużej, jednak to nie zmienia faktu, że urlop w domu też może być ciekawy, a czas można dobrze wykorzystać. Na wiele rzeczy na co dzień nie mam czasu lub siły, dlatego warto wcześniej zastanowić się, co możemy zrobić w naszym mieście, przygotować mały research i być  może zaangażować do tego innych.

Bonne journée!

Related Posts