5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyjazdem na urlop

Słyszałam różne historie. Sama też się raz zaskoczyłam. Kiedy człowiek nie sprawdzi do końca istotnych informacji, może się zdziwić. Czasem wydaje się nam, że jak znamy nazwę naszego hotelu, to bez problemu się do niego dostaniemy. Jednak bywają momenty, w których człowiek może zwątpić. Wyżej opisany kłopot raczej nie wystąpi, jeśli jedziemy na wakacje przygotowane przez biuro podróży. Tam wszystko zorganizowane jest przez innych. Mimo to wiem, że i w tym przypadku czasem jak człowiek jest zakręcony, może się w pewnych tematach zagapić. Jednakże ten artykuł najbardziej pomocny będzie dla tych, którzy wakacje przygotowują samodzielnie. Dla nich niżej znajduje się lista 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyjazdem na urlop. Ponieważ mimo smartfonów z Internetem, te także potrafią zawieść lub nie nadrobią naszej niewiedzy, dobrze jest pamiętać o tych punktach.

1. Miejsca, które warto zobaczyć

Niezależnie od tego, gdzie jedziemy na wakacje, warto wcześniej zorientować się, co dany rejon ma do zaoferowania. To może tyczyć się wyjazdów w kraju, ale także poza jego granicami. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala przygotować się nam finansowo na takie eskapady, ale też sprawi, że nie pominiemy interesujących nas rzeczy. Będąc na miejscu nie zawsze mamy dostęp do wszystkich informacji, dlatego szkoda byłoby pojechać na urlop, a po powrocie zorientować się, że ominęło nas coś ciekawego.

2. Sprawdzić pogodę

Jakkolwiek może się to wydawać dziwne, śmieszne czy logiczne – wierzcie mi, nie dla wszystkich jest. Lubię rozmawiać na temat urlopów i przygotowań do nich i wbrew pozorom dość często słyszę, że kogoś zaskoczyła pogoda. Nie przygotował się, bo nie pomyślał, że w ciepłych krajach może być ochłodzenie lub skoro w mediach mówią o wysokich temperaturach, to w innej miejscowości w kraju mogą być deszcze i wichury. No cóż, mogą być zarówno w Polsce jak i w tych gorących rejonach. Będąc na Krecie doświadczyliśmy burzy, na szczęście przygotowaliśmy się też na taką ewentualność.

3. Poszukać sklepów w okolicy

Ten punkt jest istotny już na poziomie szukania miejsca noclegu. Rozglądając się za hotelem dobrze jest uwzględnić dostępność większych sklepów. Ja jadąc na urlop lubię oszczędzać w takich momentach na konto urlopowych przyjemności. Dlatego kiedy jedziecie na wakacje, dobrze, abyście zorientowali się, czy gdzieś w pobliżu znajduje się jakiś market. Jeśli nawet nie musicie samodzielnie przygotowywać posiłków, bo macie wykupioną opcję w hotelu czy obiady planujcie jadać w restauracjach, to jednak na co dzień potrzebne są też inne produkty. Woda, jakieś pieczywo i dodatki, kiedy planujemy całodniowy wyjazd z hotelu, lody czy inne napoje.

4. Sprawdzić adres noclegu

To jest jeden z najważniejszych punktów. O ile z pierwszymi można sobie poradzić, tak z tym nie zrobicie nic, kiedy wylądujecie na miejscu i nie będziecie wiedzieli, gdzie macie jechać. Zdarza się, że kiedy przygotowujemy się do wyjazdu, jesteśmy tak skupieni na tym, aby wyprasować ubrania i dokupić brakujące kosmetyki, że zapominamy o tym, aby poza nazwą sprawdzić adres hotelu. W ciepłych krajach zdarza się, że te nazwy powtarzają się w tej samej albo w okolicznej miejscowości więc nawet miejscowi nie zawsze są w stanie nam pomóc. Oprócz tego, nawet kiedy będziemy jechać komunikacją miejską czy wypożyczonym autem, musimy wiedzieć, gdzie wysiąść. Na przykład na Krecie w okolicach Chanii przystanki autobusowe nie są w żaden sposób opisane. Po prostu stoi wiata albo słup z tabliczką. Nasze rozwiązanie sprawdza się naprawdę nieźle – Pan Mąż przed wyjazdem na urlop wchodzi na Street View i śledzi trasę do naszego noclegu. Dzięki temu kojarzy, gdzie powinniśmy wysiąść. Asekuracyjnie dobrze jest zapisać sobie numer telefonu do hotelu.

5. Jak dojechać do hotelu

Jeśli swoje wolne dni spędzamy w Polsce, mamy smartfona, Internet i jedziemy do miasta, w którym działają typowe aplikacje, to nie będzie to dla nas problemem. Problem zacznie się, kiedy nie będziemy mieli kogo spytać o drogę. Jeszcze większy, kiedy będziemy za granicą, a wcześniej nie sprawdzimy, jak dostać się do naszego hotelu. Oczywiście usługa taxi jest w większości miejsc dostępna, jednak jak zawsze swoje kosztuje. Jeśli więc nie chcemy wydawać pieniędzy na taką przyjemność, dobrze jest poszukać informacji w Internecie. Być może ktoś już ten temat omawia z perspektywy turysty. Ponadto warto poszukać oficjalnych stron przewoźników. Często odnośniki do nich lub jakieś FAQ jest na stronie lotniska czy stacji kolejowej. Czasem wystarczy znać język, aby na lotnisku o to spytać, ale jeśli go nie znamy zbyt dobrze, może to być kłopot. Poza tym w jednym z naszych przypadków najpierw z lotniska w Chanii jechaliśmy do Rethymno, a z niego musieliśmy dostać się na przedmieścia. Wcześniejszy research pozwolił nam bez nerwów odbyć podróż, mimo późnej godziny i braku opisanych przystanków.

Dla niektórych część z tych punktów lub wszystkie będą logiczne. Jednak dla osób, które nigdy nie wyjeżdżały za granicę lub nie przygotowywały samodzielnie wakacji, mogą być bardzo pomocne. Część odpowiedzi jest też wynikiem zapytań wpisywanych w Google. Dobrze  jest zatem zerknąć sobie na tę listę 5 rzeczy, które warto zrobić przed wyjazdem na urlop, ponieważ mogą zaoszczędzić nam nerwów i pieniędzy. Nie chodzi też o to, aby pozbawić się spontaniczności, jednak co nam po spontaniczności, jeśli nie sprawdzimy wcześniej, jak dojechać do hotelu lub jaki jest adres? Bo nawet jeśli będziemy chcieli zapłacić za taxi, niewiele nam się zda nazwa, bo i te lubią się powtarzać w tej samej miejscowości lub w okolicznych.

Jestem ciekawa, czy dopisalibyście jeszcze jakieś punkty do tego zestawienia? Czy jest według Was coś, co lepiej sprawdzić przed wyjazdem, niż szukać odpowiedzi będąc na miejscu?

Bonne journée!

Related Posts