Top lista 3 wiarygodnych seriali historycznych

Należę do tego większego grona osób, które lubią oglądać filmy. Seriale też obserwowałam, ale więcej śledzę ich dopiero od niedawna. Jednym z gatunków, jaki preferuję jest historyczny i/lub kostiumowy. Niewiele jest jednak produkcji, które wiernie pokazywałyby historię. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że są one fabularyzowane i nierzadko mają na celu w konkretny sposób przedstawić główne postacie. Jednak niektóre z nich pamiętają, aby wiedzę czerpać też z książek i by w tej dzisiejszej formie sprzedać nam trochę prawdziwych faktów. Dlatego tym razem w swoim cyklu filmowym przedstawiam Wam top listę 3 wiarygodnych seriali historycznych.

Opisy i plakaty pochodzą ze strony Filmweb.pl. W zdjęciu tytułowym wykorzystałam plakat z fdb.pl.

1. Wersal. Prawo krwi

reżyseria: Jalil Lespert

gatunek: dramat historyczny

produkcja: Francja, Kanada

premiera: 2015

opis: W 1667 roku król Francji Ludwik XIV postanawia zbudować największy pałac na świecie – Wersal. Sprawę komplikują problemy finansowe oraz intrygi polityczne.

mój komentarz: Z tego krótkiego opisu wnioskować by można, że cały serial skupia się na tym, jak Król Słońce budował swój słynny pałac. Jednak etap ten jest tylko tłem. Intrygi się zdarzają, ale jest ich dużo głównie w drugim sezonie. Momentami produkcja się dłuży i staje jakby monotonna. Jednak broni się pięknymi kostiumami i rzetelnością przedstawiania życia XVII wieku. Jest kilka barwnych postaci, poza samym Ludwikiem XIV, ale żadna z nich nie jest grana przez znanego aktora. Nie przeszkadzało mi to jednak w odbiorze, a nawet przez dwa sezony miałam swoją ulubioną rolę. Pomimo czasem wolnego tempa, „Wersal. Prawo krwi” oglądałam z zainteresowaniem. Kostiumy cieszyły oko i jednocześnie zdumiewały, kiedy człowiek przypomniał sobie, że mamy XXI wiek. W ciekawy i prosty sposób przedstawiał nadworne życie, panujące zwyczaje, tradycje i samego głównego aktora. Król Słońce był specyficzną postacią, zadufaną w sobie i lubiącą mieć ostatnie zdanie. Miał szczęście, że jego pozycja mu na to pozwalała. Serial pokazuje go czasem w niezbyt korzystnym świetle. Mimo to miewa momenty autorefleksji.

2. Korona

reżyseria: Peter Morgan

gatunek: biograficzny, historyczny

produkcja: Anglia, USA

premiera: 2016

opis: Brytyjski serial oparty na sztuce The Audience Petera Morgana, będącego również autorem scenariusza. Skupia się na panowaniu Elżbiety II od śmierci jej ojca do czasów obecnych i dotyczy nie tylko samej królowej, ale także okresu historycznego, w którym rządzi.

mój komentarz: Czy jest tu ktoś, kto nie słyszał jeszcze o tym serialu? Ja, fanka tego gatunku, nie mogłam przejść obok niego obojętnie. Poza tym lubię poznawać królewską etykietę, a ten serial okazuje się całkiem dobrym źródłem. Początkowo nie byłam do niego przekonana. Określiłam go jako nudny i przegadany. Dopiero z czasem doceniłam jego wartość. Wspomniane przegadanie dosyć szczegółowo pokazywało to, co mnie interesowało – królewskie życie, relacje i maniery. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to produkcja będąca jednocześnie kreacją. Jednak kiedy odsuniemy na bok ten temat i przyjrzymy się, jakie panują zasady w Pałacu Buckingham (narzucone przed kodeks i inne wytyczne), jesteśmy w stanie wiele się z niego nauczyć. Serial zaczyna się pod koniec panowania Jerzego VI (króla jąkały, nieco o filmie tutaj), kiedy to zmożony chorobą zostawia swoją rodzinę i młodą Elżbietę, dziedziczkę tronu. Serial pokazuje jak przygotowywała się do piastowania urzędu i jakich wyrzeczeń musiała się podjąć zarówno ona, jak również jej bliscy. Warto go obejrzeć, jeśli kogoś interesują takie tematy. Ja czekam na drugi sezon.

3. Dynastia Tudorów

reżyseria: zbiorowa (najwięcej Ciaran Donnelly)

gatunek: dramat historyczny

produkcja: Anglia, USA, Irlandia, Kanada

premiera: 2007

opis: Młody Henryk VIII zasiada na tronie Anglii, nieugięcie dążąc do spełnienia swoich ambicji.

mój komentarz: Zaczynam myśleć, że powinnam posiłkować się opisami z innej strony. Oczywiście jak najbardziej serial przez wszystkie 4 sezony pokazuje jak Henryk VIII realizuje swoje osobiste cele. Jednak jest to tak długi okres jego panowania i tak wiele się wtedy działo, że to jedno zdanie to grube niedomówienie. Serial wyjątkowo barwnie pokazuje życie dworskie pełne zdrad i intryg. Przy nim człowiek uczy się, że nie wolno ufać nikomu. Opowiada dzieje Anglii, kiedy rozdarta była przez konflikty europejskie, a także zahacza o powstanie kościoła anglikańskiego. Henryka VIII pamiętam z liceum, kiedy to historyczka opowiadała nam o królu, który zabijał swoje żony. Z wielką ciekawością oglądałam losy jego wybranek. Najciekawsze są pierwsze dwa sezony, później produkcja zwalnia. Stopklatki kuszą pięknymi strojami i wnętrzami. Serial zaś zyskuje moje uznanie i jest wytypowany jako najlepszy z tego zestawienia, ponieważ będąc chora, wręcz połknęłam tę produkcję. Tym samym weryfikowałam dosyć skrupulatnie wiarygodność opisywanych zdarzeń. Muszę przyznać, że reżyser pokusił się o cytowanie autentycznego listu. Mimo że miałam do niego kilka zastrzeżeń, to uważam że to jedna z najlepszych produkcji.

W tym wypadku propozycja jest krótka, bo to zaledwie top lista 3 wiarygodnych seriali historycznych. Pamiętajmy jednak, że filmy trwają 1,5-2 godzin, seriale są około godzinne i mają średnio 10 odcinków. Dlatego myślę, że wybronią się jako zastępstwo dla tradycyjnej top listy cyklu filmowego. Warto się im przyjrzeć, jeśli lubi się produkcje historyczne. Jednak nie jest to jedyny argument. Dwa z nich, czyli „Dynastia Tudorów” oraz „Wersal. Prawo krwi” bogate są w intrygi i zawierają ciekawą historię. „Korona” z kolei to serial, który pokazuje nam bliższą datami historię (są to też czasy, kiedy Churchil po raz drugi został wybrany na premiera), taką, którą możemy znać z telewizji czy opowieści i książek. Łatwiej też się z nią utożsamić. Na pewno warto dać im szanse. Ja na początku nie byłam fanką „Korony”, dziś zaś czekam na drugi sezon.

Polecicie inne seriale historyczne albo kostiumowe? Oglądaliście któryś z nich? Może macie jakieś ulubione filmy z tego gatunku? 

Bonne journée!

Related Posts