Gdzie pojechać na urlop jesienią? Wakacje last minute bez paszportu

Niektórzy z Was wiedzieli z wyprzedzeniem, inni nieco niedawno dowiedzieli się z Instagrama, że wybieram się na urlop w październiku. Tak na dobrą sprawę, to już dziś pozdrawiam Was ciepłej i słonecznej Teneryfy. W związku z tym padały pytania, dokąd jadę, w jaki sposób się organizuję i czy warto jechać jesienią na wakacje w ciepłe kraje. O tym wyjeździe myślałam już w sierpniu, jednak z różnych względów wszystko było pod znakiem zapytania. Moimi głównymi warunkami były temperatura i okolica. W czerwcu kolejny raz odwiedziłam Paryż i uznałam, że chcę odpocząć poza dużym miastem. Poleżeć na plaży z książką i zwiedzić nowe miejsce. Przeprowadziłam duży research w tym temacie i odpowiadając na Wasze pytanie, przedstawiam niżej krótką i rzeczową listę miejsc, do których warto pojechać jesienią bez paszportu. Nie będzie w nich jednak informacji, co powinno się zwiedzać w poszczególnych rejonach.

Zdjęcia stockowe.

1. Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to hiszpańskie wyspy na wysokości północnego Maroka i na pograniczu Sahary Zachodniej. Na każdej z nich średnia temperatura w całym roku to ok. 22*C. Określane są mianem wiecznej wiosny. Każda z nich oferuje noclegi. Najtrudniej dostać się na najmniejsze: La Gomerę, La Palmę i El Hierro. Podobne te trzy są też najbardziej zielone.

Teneryfa najbardziej ze wszystkich szczyci się czarnymi plażami (pojedyncze są jasne). Lanzarote również je posiada, a to ze względu na wulkaniczne pochodzenie.

Gran Canaria posiada jasne plaże i ma najłagodniejszy klimat.

Fuerteventura to raj dla amatorów sportów wodnych z wielkimi, piaszczystymi plażami. Podobno to na niej wieje najbardziej. Na drugim miejscu jest Lanzarote, którą odwiedzić można promem z Fuerty lub samolotem. Najmniejsze wiatry występują w okresie wrzesień-marzec.

Osobiście, aby nie ryzykować, zdecydowałam się na Teneryfę.

Dużym atutem tych wysp jest to, że dostać się na nie można bezpośrednio tanimi liniami lotniczymi lub czarterami.

Średnia temperatur w październiku i listopadzie to 26*C.

2. Południowe wybrzeża Portugalii i Hiszpanii

Nie tylko wyspy mogą zaoferować nam ciepły wypoczynek jesienią. Zarówno Portugalia, jak i Hiszpania to kraje, które posiadają ląd wysunięty na południe. Algarve, Costa de la Luz i Costa del Sol to miejsca, które skutecznie konkurują z Wyspami Kanaryjskimi.

Posiadają bardzo ładne i polecane w Internecie plaże. Ze względu na bliskość siebie, oferują ciekawe miejsca do zwiedzania. Z każdego z nich „niedaleko” jest Gibraltar. Pamiętajcie, że walutą na Gibraltarze jest funt, ponieważ jest terytorium brytyjskim.

Średnia temperatur w październiku to 26*C, a w listopadzie 23*C.

3. Cypr

Po przeciwnej stronie naszej uwadze poleca się Cypr. Połączenia samolotem są podobne jak w przypadku Kanarów. Pogoda rozpieszcza, bo średnia temperatur w październiku to 27*C, w listopadzie to mniej więcej 22*C. Plaże są piaszczysto-żwirowe. Podobno Cypr lepiej potraktować jako miejsce do zwiedzania, ponieważ do samego odpoczynku plaże są zbyt mało ciekawe. Spotkać się możecie z określeniem Cypr i Cypr Północny. Cypr Północny jest częścią wyspy, jednak zamieszkałą przez ludność turecką, która tworzy Republikę Cypru Północnego. Działa niezależnie politycznie i ekonomicznie.

4. Malta

Malta to nieco mniej ciepła wyspa. Średnia temperatur w październiku to 24*C, a w listopadzie 21. Polecałabym ten kierunek na urlop w pierwszych dwóch tygodniach października. Po moim researchu wywnioskowałam, że to ciekawa wyspa na zwiedzanie. Oczywiście posiada plaże, ale te, przy których jest najwięcej hoteli do wynajęcia, są raczej mało interesujące. Czytałam, że zejście do nich bywa strome, a same plaże kamieniste. W programie podróżniczym widziałam, iż na północy wyspy można spotkać piaszczyste (i chyba jedyne). Pozostały brzeg Malty jest często piękny, ale skalisty.

5. Greckie wyspy

Rodos, Kreta, Korfu, Zakinthos to bardzo popularne kierunki, jednak są bezpiecznym rozwiązaniem do września włącznie. W październiku następuje już ochłodzenie, które raczej nie pozwoli nam na beztroskie wylegiwanie się na plaży. Średnia temperatur na tych wyspach w październiku to 23*C, a w listopadzie 18*C. Lepiej przyjechać tu we wcześniejszych miesiącach. Wtedy możemy skorzystać z pogody w celu leżenia na plaży, kąpieli w morzu, a także zwiedzania.

Podobnie ma się sprawa z Maderą, Sardynią, Sycylią, Majorką i podobnymi kierunkami na tej wysokości geograficznej.

Jeśli nie jesteście amatorami leżenia na plaży, a wolicie urlop spędzać aktywnie, to możecie odwiedzić każde ze wspomnianych miejsc. Czasem wymagać one będą długich spodni i bluzek, ale na pewno będzie to przyjemna pogoda na zwiedzanie. Średnia w październiku i listopadzie 20*C to może nie jest temperatura na leżakowanie, ale na pewno jest dobra do zwiedzania. Wtedy jednak warto wypożyczyć auto. Jeśli jednak myślicie, gdzie pojechać na urlop jesienią, aby nacieszyć się promieniami słońca i pływaniem w wodzie, polecam przede wszystkim Wyspy Kanaryjskie, Cypr, południowe wybrzeża Portugalii i Hiszpanii oraz Maltę jako wyjście awaryjne. Wszystkie te miejsca należą do krajów UE, dzięki czemu nie potrzebujemy paszportu.

Koniecznie dajcie znać, czy odpoczywaliście już jesienią w ciepłych krajach. Które z nich są Waszym faworytem, jakie kierunki polecicie, a co zdecydowanie odradzicie!

Bonne journée!

Related Posts