Czy warto jechać jesienią na Teneryfę – 10 powodów

Jeśli chodzi o urlopy w ciepłych krajach – nie mam największego doświadczenia. Przez wiele lat moimi kierunkami były góry i miasta. Lubiłam aktywnie spędzać czas. Jednak, po kolejnym urlopie chodzonym, naszła mnie ochota na nic nie robienie. Na pływanie, leżenie na piasku i czytanie książki, a zwiedzanie przy okazji. W ten sposób po raz pierwszy pojechałam na Kretę. W kolejnym roku na nią wróciłam. Po drodze odwiedziłam Pragę czy Paryż, ale znowu zatęskniłam za piaskiem, otwartą wodą i zawsze dobrą pogodą. Zdecydowałam się na wyjazd na Teneryfę jesienią. Czy warto?

1. Pogoda

Rewelacja! Po przylocie ok. 18.30 czasu lokalnego ściągnęłam sweterek, który miałam w podróży. Na szczęście po dotarciu do hotelu wystarczyło przebrać się w krótkie spodenki i bluzkę i wyruszyć na wieczorny spacer. Zaznaczam, że nocowałam na północy, a tam jest chłodniej i bardziej pochmurno.

W ciągu dnia temperatura nie spadała poniżej 26*C. Były momenty, że słupek pokazywał nawet 31*C. O długim rękawie i spodniach zapomniałam na dobre, aż do powrotu do Polski.

Woda, mimo że to ocean, była umiarkowanie ciepła. Nie zmarzłam i porównałabym ją do morza na Krecie.

2. Transport

Nie wdając się w szczegóły, bo na to przyjdzie czas, infrastruktura między miejscowościami mogłaby być lepsza. O bardzo wczesnych czy późnych godzinach dojazd z/na lotnisko może stanowić problem, zwłaszcza na północ. W ciągu dnia jest to łatwe do zorganizowania. Jeśli chodzi o odwiedziny poszczególnych miejsc, jak np. Masca czy El Teide, to warto temat przemyśleć przed wyjazdem i zastanowić się nad wynajmem auta lub wycieczkami fakultatywnymi.

Autobusy same w sobie są czyste, zadbane i raczej nowe. Autokar, którym jechałam z lotniska do Puerto de la Cruz posiadał nad głowami wejście USB. Było to miłe zaskoczenie. Po ponad 5 godzinach lotu telefony czy inne urządzenia mogą potrzebować ładowania.

3. Puerto de la Cruz

Jestem zauroczona tym miasteczkiem. Jest niezbyt duże, a oferuje naprawdę wiele. Spałam w bardzo dobrym miejscu. Z jednej strony miałam 600 m do plaży, z drugiej 1,5 km. Codzienny spacer na obiad czy dalszą plażę był bardzo przyjemnym rytuałem. Miasteczko jest czyste i zielone. Ma wąskie, jednokierunkowe uliczki i kolorowe domy z sosnowymi balkonami. Spotkać można wiele murali, mniej i bardziej kameralne restauracje czy kawiarnie i przesympatycznych ludzi.

4. Walory turystyczne

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Można leżeć na plaży i się opalać. Korzystać z oceanu. Pływać bądź uprawiać sporty wodne. Wybrać się na przejażdżkę rowerową (raczej dla tych z dobrą kondycją), wędrówkę po szlakach Parku Narodowego Teide i Maski. Można oglądać roślinności w mniejszych i większych ogrodach. Wypłynąć na rejs w poszukiwaniu delfinów, a można też usiąść w restauracji i popijać drinki. Z wyjazdu na Teneryfę będą zadowolone osoby lubiące odpoczywać biernie, jak również te, które preferują aktywny tryb życia. Dla takich jak ja, którzy najbardziej lubią łączyć jedno i drugie, jest to rewelacyjny kierunek na wakacje.

5. Plaża

Teneryfa słynie z czarnych plaż. Tylko pojedyncze są żółte. Ich kolor jest wynikiem obecności pyłu wulkanicznego. Jednak piasek ten niewiele różni się od pozostałych. Wydaje mi się, że nieco bardziej brudzi, a może to kwestia tego, że jest bardziej zauważalny. Oprócz tego jako że jest ciemny, może nieznacznie bardziej się nagrzewać. W mojej miejscowości w oceanie był fragment małych kamieni, dlatego jadąc w te rejony, warto pomyśleć o specjalnym obuwiu.

Woda była stosunkowo ciepła i mniej słona niż morze na Krecie. Na północy z falami bywa różnie. Zdarzają się czerwone flagi, a zielonej ani razu nie widziałam. Wybierając się na rejs, płynęłam wzdłuż południowego wybrzeża. Tam woda była bardzo spokojna.

6. Kuchnia

Przed wyjazdem na Teneryfę czytałam trochę o kuchni regionalnej. Dowiedziałam się, że lubią przyrządzać ziemniaki. Jako ich zdeklarowana fanka uznałam, że to będzie mój raj na ziemi. Nie pomyliłam się! Nie miałam okazji spróbować owoców morza, zawsze wybierałam tę drugą stronę z 'la carta’, ale nie żałuję tego. Jeszcze tam wrócę! Na ten moment

cieszyłam się głównie hiszpańskimi tapas.

Ziemniaki pod różna postacią, sosy, np. mojo verde, ciecierzyca, mięso i inne specjały skradły moje serce. Do tego bardzo owocowa sangria i niczego więcej mi nie trzeba.

Od razu wspomnę, że w typowych dla nas godzinach obiadowych wiele firm (też restauracji) ma sjestę i nie pracuje. Oprócz tego restauracje często zamykają się o 23.00 (ew. nie przyjmują już więcej gości).

7. Język

Najbardziej popularnym językiem, poza hiszpańskim, jest angielski i ew. niemiecki. W miejscach turystycznych z reguły dobrze się porozumiewają. Zdarza się, że w restauracji niekoniecznie, ale i bez tego sobie radzą.

8. Standard

Ogólnie standard oceniam jako dobry. W Puerto de la Cruz było naprawdę w porządku. Miasto, środki transportu, wycieczki, czy miejsca turystyczne były zadbane. Na szczególną uwagę zasługuje Loro Parque, które sprzątane i modernizowane jest na bieżąco. ZOO z innymi miejscami warto opisać osobno. Myślę, że na stronie pojawi się jeszcze porównanie do Krety, ale już teraz mogę Wam zdradzić, że Teneryfę uważam za nieco lepszą pod tymi względami.

9. Turyści

Trzeba przyznać, że mimo iż październik nie jest szczytem sezonu, to dało się odczuć liczebność turystów. Nie było ich aż tak wielu, aby było to męczące. Jednak kiedy pojechałam na Kretę w połowie września, to w hotelu prócz mnie zauważyłam dwie pary. Tutaj hotele są pełne cały rok, restauracje tętnią życiem, a plaże usłane są ręcznikami i leżakami. Jak wspomniałam, nie jest to poziom zatrważający, który zniechęca do wyjazdu. Nie sprawia też, że idąc głównym deptakiem trzeba się ciasno mijać, jednak ludzi na pewno widać.

10. Miejscowi

Moja wisienka na torcie, to miejscowi. Autentycznie zakochałam się w nich.

Nie w ich wizualnej stronie, lecz podejściu do życia i drugiego człowieka. Spotkać osobę, która się nie uśmiecha dłużej niż 5 minut to wyczyn. Nie chodzi o to, że robią to, bo tak trzeba. Oni tym uśmiechem emanują i zarażają innych!

Przy restauracjach stoją osoby, które grzecznie zagadują, wręczają menu i jeśli nie masz ochoty, to życzą miłego dnia i zapraszają w innym czasie.

Każdy z nich wita się z tobą głośnym, dźwięcznym „Hola!”, a nie formalnym „Dzień dobry”.

Na pasach drogowych nie ma osoby, która nie zatrzymałaby się, aby ustąpić ci przejścia.

W czasie zaledwie 6 dni, dwa razy trafiłam na „zorganizowany event”. Za pierwszym razem była to zumba, a drugim razem grupa bębniarzy. Obie ekipy tryskały energią i entuzjazmem.

Nawet jeśli nie znasz dobrze języka, cierpliwie ci wytłumaczą, co trzeba.

To jest niesamowite. O tych ludziach mogłabym napisać osobny artykuł. Po tygodniu od powrotu dalej jestem urzeczona ich uprzejmością i przede wszystkim tą wieczną radością. Uważam, że należę do uśmiechniętych ludzi. Jednak bywa, że człowiek jest zmęczony, rozkojarzony czy po prostu ma gorszy dzień. Będąc na Teneryfie nie zauważyłam nikogo, kto miałby spadek formy.

Jadąc w październiku na urlop na Teneryfę widać więcej zalet niż wad. Te drugie oczywiście też są, jednak przy całokształcie giną zupełnie. Można machnąć na nie ręką lub poszukać rozwiązania. Wyspa oferuje naprawdę wiele miejsc do zobaczenia. Nikt nie będzie się na niej nudził. Po moim powrocie dalej dosteję pytania czy warto jechać jesienią na Teneryfę. Odpowiadam, że tak. Byłam w październiku, a czułam się jak w sezonie.

Było ciepło, przyjemnie i jakże przyjaźnie!

Hiszpanie są niesamowicie uśmiechnięci i życzliwi. Ich radość życia potrafi się szybko udzielić. Jak Grecy na Krecie niczym się nie przejmowali, nigdzie się nie spieszyli, tak Hiszpanie na wyspach kanaryjskich są przodownikami w byciu radosnymi.

Jeśli macie jakiekolwiek pytanie odnośnie mojego wyjazdu, piszcie śmiało! Jeśli ktoś z Was był już na Teneryfie, chętnie dowiem się, jakie były jego wrażenia 🙂

Bonne journée!

Related Posts