Top lista 5 filmów biograficznych

Wracając do cyklu filmowo – serialowego tym razem proponuję Wam listę 5 filmów biograficznych. Na samym końcu jako dodatek zaznaczam produkcję, która pojawiła się już w innym zestawieniu, a była jedną z tych, o której pomyślałam na samym początku. Te polecane filmy biograficzne obejrzałam w różnym czasie jako dorosły widz i każdy z nich mnie zainteresował. Kolejność jest przypadkowa. Plakaty i opis pochodzą ze strony FilmWeb.

1. Witaj w klubie

gatunek: biograficzny, dramat

produkcja: USA

premiera: 2014

opis: Rok 1985, Dallas. Elektryk oraz kanciarz, Ron Woodroof, pracuje nad systemem pomocy w zdobywaniu leków osobom chorym na AIDS.

mój komentarz: Dwie kluczowe postacie grane są przez znanych i lubianych aktorów czyli: Matthew McConaughey oraz Christian Bale. Obaj przygotowani byli do swoich ról i obaj przedstawili je bardzo barwnie i realistycznie. Poruszane tematy są trudne, dlatego nie jest to lekkie kino, które ma się ochotę obejrzeć tak po prostu. Pokazuje jednak z kilku perspektyw problem, jakim jest AIDS.

2. Gra Tajemnic

gatunek: biograficzny, dramat

produkcja: USA, Wielka Brytania

premiera: 2015

opis: Angielski matematyk i logik, Alan Turing, pomaga złamać kod Enigmy podczas II wojny światowej.

mój komentarz: To kolejna propozycja, w której łączy się biografia z dramatem. Dramaty zaś to jedne z moich ulubionych produkcji, ale lubię też te historyczne i biograficzne. W tym wypadku połączenie to zdaje egzamin bardzo dobrze. Pierwsze skrzypce gra angażowany często Benedict Cumberbatch oraz Keira Knightley, za którą osobiście nie przepadam. Cumberbatch bardzo dobrze odgrywa swoją postać. Tematy dotyczą II Wojny Światowej, która nie jest jeszcze odległym nam tematem. Szkoda tylko, że uwypuklają czyn Turinga, a o polskim udziale w tym ważnym przedsięwzięciu są ledwie kilkusekundowe wzmianki. To według wielu osób był kluczowy zwrot wydarzeń, a nasze dokonania nie zostały przedstawione. Niemniej jednak film dobrze się ogląda i może być ciekawą propozycją dla tych, których interesuje ten okres dziejów świata.

3. Piękny umysł

reżyseria: Ron Howard

gatunek: biograficzny, dramat

produkcja: USA

premiera: 2002

opis: Geniusz matematyczny John Nash za wszelką cenę pragnie opracować teorię, dzięki której zostanie cenionym naukowcem. Przeszkodą staje się jego stopniowo rozwijająca choroba.

mój komentarz: To jeden z kultowych filmów, a obejrzałam stosunkowo niedawno, bo chyba w ciągu ostatniego miesiąca. Bardzo długo się za niego zbierałam, jednak potrzebowałam na niego odpowiedniego dnia. Jeśli wśród Was jest ktoś, kto jeszcze go nie widział, uważam że powinien, nawet jeśli nie jest fanem filmów biograficznych. To bardzo wciągająca produkcja, obok której nie da się przejść obojętnie. Po zapoznaniu się z nią, czytałam nieco o postaci Nasha. Nie chcę mówić zbyt wiele, aby czasem nie sprzedać Wam ważnego szczegółu. Na pewno warto poświęcić mu czas. Nie muszę chyba wspominać, że Russell Crowe zdał celująco?

4. Kamerdyner

gatunek: biograficzny, dramat

produkcja: USA

premiera: 2013

opis: Historia czarnoskórego kamerdynera Białego Domu, który na przestrzeni trzech dekad służył ośmiu prezydentom.

mój komentarz: Nie śledzę polityki i nieszczególnie interesują mnie dzisiejsze zabiegi poprawności politycznej. Ten film jednak dotyka tematów podziału klasowego na podstawie koloru skóry. Głównym bohaterem jest ciemnoskóry kamerdyner, który służy ośmiu różnym prezydentom. Pokazuje zarówno życie Białego Domu od strony służby, ale także problemy społeczne oraz jego prywatne. Główną rolę gra Forest Whitaker, a na ekranie zobaczyć też możemy Oprah Winfrey.

5. Królowa

gatunek: biograficzny, dramat

produkcja: Francja, USA, Wielka Brytania, Włochy

premiera: 2007

opis: Brytyjska królowa Elżbieta II i nowo wybrany premier, Tony Blair, radzą sobie z konsekwencjami wstrząsającej śmierci księżnej Diany.

mój komentarz: Jak się tak zastanowię, to chyba mam jakąś słabość do brytyjskiej korony. Podobał mi się serial „Tudorowie” oraz „Korona”, a także programy dokumentalne. „Królowa” to film, który opowiada o obecnie panującej władczyni Anglii. Są to czasy niedalekie śmierci Diany i w całkiem przystępny sposób pokazują podejście królowej do całej tej sytuacji. Oprócz tego można zaobserwować sposób życia w królewskim domu i panujące zwyczaje. Prawie bym zapomniała, w tę rolę wciela się Helen Mirren, która dorzuciła bardzo ważne 5 groszy.

Jako biograficzny dodatek, na uwagę zasługuje „Spacer po linie”, o którym przeczytać możecie w podlinkowanym poście.

Standardowo opisywałam bardzo skrótowo, aby z rozpędu nie zdradzić Wam zbyt wielu szczegółów, które mogłyby zepsuć odbiór. Nie wiem na ile udało mi się przekonać Was, że wspomnianym filmom biograficznym warto poświęcić czas, jednak każdy z nich ma wysokie oceny na filmowych portalach, a główne role odgrywają znani i dobrzy aktorzy.

Polećcie proszę inne filmy biograficzne, które oglądaliście i się Wam podobały. Chętnie przyjrzę się Waszym propozycjom!

Related Posts