Sylwester w Pradze, co robić i czego się spodziewać

Pomysłów, jak spędzić sylwester jest bardzo dużo. Jednym z nich to wyjazd do innego miasta. Dobrym kierunkiem może być Praga, z którą mamy dobre połączenie (choć to oczywiście zależy od miejsca naszego zamieszkania). Dostać się tam można własnych samochodem, z kimś (BlaBlaCar), pociągiem czy autobusem. Praga to też miasto, które choć duże nie jest, to ma wiele do zaoferowania. Na pewno jej atutem będzie cena koron czeskich, które wychodzą całkiem korzystnie w przeliczeniu na złotówki.

Restauracje

Zacznę od nich, bo wiele osób lubi wyjść na obiad lub kolację do restauracji. Wiele z nich w Pradze oferuje specjalne menu, dlatego warto sprawdzić ten temat wcześniej. Trzeba pamiętać, że niektóre mogą nie przyjmować gości tak jak zawsze, bo będą szykować się do witania nowego roku. Ponadto trzeba pamiętać o rezerwacji – nawet jeśli któraś restauracja nie organizuje specjalnego eventu, może nie mieć dla nas miejsca. Bywa z tym problem na co dzień, więc lepiej tego dnia nie odbijać się od drzwi.

Miejsca turystyczne

Trzeba się liczyć z tym, że atrakcje turystyczne mogą wcześniej zamykać swoje podwoje. Najlepiej jest z wyprzedzeniem sprawdzić to na stronie internetowej, a oprócz tego mieć poprawkę na to, że i tak te informacje mogą nie być w pełni rzetelne. Kiedy ostatni raz spędziłam sylwester w Pradze, zdziwiłam się, kiedy Muzeum Techniki zamykało się dużo wcześniej i niezbyt skwapliwie o tym informowało. Myślę jednak, że to ciekawy sposób na spędzenie nowego roku. Ja zaplanowałam swój wyjazd tak, aby mieć kilka dni na zwiedzanie miejsc, w których jeszcze mnie nie było.

Nocleg

Prawda jest taka, że w tego typu terminie ciężko znaleźć nocleg na ostatnią chwilę i za przyzwoitą cenę, jednak jest to możliwe. Ja swój nowy rok w Pradze zorganizowałam niecałe półtora miesiąca wcześniej i nie narzekałam ani na miejsce, ani na ceny za noc, choć oferta nie do końca była zgoda ze stanem faktycznym. To wtedy jednak mi nie przeszkadzało. Najlepiej szukać wcześniej, ale można też patrzeć za okazjami. Portale takie jak Booking.com często mają opcję anulacji, a osoby profilaktycznie składają wstępną rezerwację. Kiedy z niej rezygnują, możemy wskoczyć na ich miejsce i nie jest powiedziane, że za duże pieniądze. Trzeba po prostu szukać na różnych stronach. Na pewno warto wziąć pod uwagę, jak daleko będziemy stacjonować. Jeśli lubicie późno wracać, proponowałabym znaleźć miejsce optymalnie blisko i z dobrym połączeniem. W późnych godzinach wieczornych powrót może być utrudniony.

Pokaz sztucznych ogni

Do tej pory sztuczne ognie strzelane były z okolic Pomnika Żiżkowa. Jest to dobry punkt widokowy na miasto, na wzgórzu, przez co fajerwerki widać z różnych miejsc. Jednym z popularniejszych są Hradczany, Most Karola, a przede wszystkim taras widokowy na wzgórzu petrińskim. Jego minus jest jednak taki, że zbiera się tam wiele ludzi, a część z nich rzuca petardy lub również strzela fajerwerki. Nie zdziwcie się też, kiedy zobaczycie w tym miejscu ludzi z psami. Nie każdy ma wyobraźnię i świadomość, że to bardzo nieodpowiednie miejsce dla zwierzaka.

Ceny

Praga jako miasto jest stosunkowo korzystnym miejscem do zwiedzania. Korona czeska z reguły ma dobry przelicznik i często za bilety wstępu, komunikacje czy jedzenie w restauracji płacimy podobne kwoty co w Polsce, a czasem niższe. Jednak w czasie świąteczno-sylwestrowym możemy spodziewać się nieco wyższych cen za noclegi, a także w restauracjach. Często lubię wracać do sprawdzonych miejsc i lekko się zaskoczyła, kiedy okazało się, że ceny w tym czasie były troszkę wyższe nic zwykle. Oczywiście nie dotyczy się to każdej knajpy, ale można brać na to poprawkę.

Uważam, że jeśli ktoś zastanawia się, czy warto jechać na sylwestra do Pragi, ja odpowiadam, że warto. Lubię to miasto, więc może nie jestem w pełni obiektywna, ale zwłaszcza, kiedy ktoś go jeszcze nie odwiedził, to dobra okazja, aby to nadrobić. Stolica Czech sama w sobie oferuje wiele ciekawych miejsc. Biletowanych i darmowych. Czysto rozrywkowych, a także związanych typowo z historią i zabytkami. Ceny są w porządku, a kuchnia jest bardzo smaczna. Jadąc do Pragi na sylwestra, warto zatroszczyć się o konto walutowe lub wymienioną gotówkę, ponieważ kantory nie należą to najtańszych.

Bonne journée!

Related Posts