Top lista 5 seriali wartych obejrzenia

Top lista 5 seriali wartych obejrzenia

Powiem szczerze, że jeszcze niedawno nie oglądałam zbyt wiele filmów i seriali. Jednak w ostatnim czasie znajduję na nie nieco więcej czasu, zwłaszcza na te drugie. Zawsze szukam wersji z lektorem, ponieważ mogę wtedy robić inne rzeczy. Dzięki temu pewne czynności mijają szybciej, a mogę przy okazji odpocząć. W ten sposób proponuję zróżnicowaną top listę 5 seriali wartych obejrzenia. Te propozycje są naprawdę różne, ale każda z nich wciągnęła mnie na swój sposób.

Plakaty pochodzą ze strony Filmweb.pl

Może Was zainteresować:

1. Piraci

reżyseria: zbiorowa, główni twórcy – Robert Levine, Jonathan E. Steinberg

gatunek: dramat, przygodowy

produkcja: USA

premiera: 2014

opis: Brytyjczycy chcą odzyskać swoją dawną kolonię, New Providence. Piraci, na czele z Kapitanem Flintem, walczą o przetrwanie nie tylko z najeźdźcą, ale także między sobą.

mój komentarz: Nie jestem fanką tematyki pirackiej, jednak serial ten dosyć mocno mnie zainteresował. Nagrano 4 sezony, z czego dwa pierwsze uważam za naprawdę dobre. Pojawiają się też postacie autentyczne, jak np. pirat Czarnobrody uważany za najgroźniejszego pirata w swoich czasach. Wśród prawdziwych postaci znaleźć można również Jacka Rackama, Anne Bonny czy Charlesa Vane’a. Charakteryzacja postaci jest na bardzo wysokim poziomie. Jedynie zęby zdradzają, że serial nagrany jest w XXI wieku. Opisuje trudną historii piratów, którzy starali się utrzymać Karaiby. Pokazuje walki z Anglią czy Hiszpanią. Miłośnicy żaglowców, kostiumów czy piratów na pewno będą zadowoleni.

2. Opowieści Podręcznej

reżyseria: zbiorowa, główny twórca Bruce Miller

gatunek: dramat, sci-fi

produkcja: USA

premiera: 2017

opis: Akcja rozgrywa się w antyutopijnej przyszłości: kobieta zostaje zmuszona do życia jako konkubina pod presją fundamentalistycznej, teokratycznej dyktatury.

mój komentarz: Być może widzieliście już ten serial albo chociaż książkę na półce w księgarni. W pierwszej kolejności miałam ją przeczytać, jednak czas, w jakim została napisana, nieco mnie zniechęcił – ma już ponad 30 lat. Teraz tego żałuję. Serial okazał się bardzo dobry i z niecierpliwością czekam na drugi sezon. Nie chcę zbyt wiele zdradzać, ponieważ odkrywanie tej historii jest bardzo ciekawe. Wciągnął mnie na tyle, że oglądałam go też tak po prostu, niekoniecznie w tzw. między czasie. Produkcja w ciekawy sposób pokazuje podział społeczeństwa i role jakie mu nadano wprowadzając nowy ład. Warto go obejrzeć.

3. Westworld

reżyseria: zbiorowa, główni twórcy – Jonathan Nolan, Lisa Joy

gatunek: western, sci-fi

produkcja: USA

premiera: 2016

opis: Westworld to futurystyczny park rozrywki, w którym ludzie mogą spełniać swoje najbardziej mroczne fantazje. Twórcą parku Westworld jest genialny naukowiec Robert Ford (Anthony Hopkins) snujący ambitne wizje przyszłości.

mój komentarz: To kolejny serial, który polecam, a będzie miał jeszcze swoją kontynuację. Jeśli zastanawiacie się, czy Hopkins, który jest w obsadzie, często się pojawia, odpowiadam, że gra jedną z głównych i kluczowych ról. To bardzo fajny serial, którego rozgrywka toczy się w fikcyjnym parku rozgrywki, w którym ludzie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Mogą zatem robić co chcą. Produkcja serwuje nam po drodze bardzo dużo zagadek, dlatego niektórzy publikowali filmiki bądź pisali na forach internetowych możliwe scenariusze.

4. Peaky Blinders

reżyseria: Steven Knight

gatunek: kryminał, dramat historyczny

produkcja: Wielka Brytania

premiera: 2013

opis: Należący do gangsterskiej rodziny z Birmingham Tommy Shelby usiłuje zwiększyć swoje wpływy, wykorzystując skradziony transport broni.

mój komentarz: To dla odmiany brytyjska produkcja. W pewnych momentach pojawiają się w niej prawdziwe postacie, jednak nie grają kluczowej roli, a faktów z ich życia jest niewiele. Co prawda gang Peaky Blinders działał naprawdę, ale niewiele ma wspólnego z serialowym gangiem. Mimo to produkcję ogląda się z zainteresowaniem. Panują czasy międzywojenne. Twórca w ciekawy sposób przedstawił sytuację w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nawiązuje też do wydarzeń, które miały miejsce. Historia zaś dotyczy cygańskiej rodziny, która próbuje zaistnieć w swoim rejonie, budując rodzinny gang. Na swej drodze napotyka bardzo różne przeciwności. Obecnie kończę drugi sezon i już rozglądam się za kolejnym.

5. Czarne lustro

reżyseria: zbiorowa, główny twórca – Charlie Brooker

gatunek: dramat, thriller, sci-fi

produkcja: Wielka Brytania

premiera: 2011

opis: Trzy historie osadzone w przyszłości, opowiedziane w trzech odcinkach. Każda z nich opowiada o innych przykrych konsekwencjach rozwoju naszej cywilizacji, pokazując w sposób karykaturalny do czego może dojść jeśli nic się nie zmieni.

mój komentarz: Nie obejrzałam jeszcze wszystkich sezonów, jednak pierwszy i drugi mocno przyciągnął moją uwagę, dlatego na pewno do niego wrócę. Jednak jest to produkcja, która wymaga skupienia. Opis z filmwebu pierwszy raz sensownie mówi, o czym jest serial. Zatem jeśli jeszcze go nie oglądaliście, to szczerze polecam. Warto mieć na uwadze, że porusza trudne tematy, które czasem oburzają, ale zmuszają do refleksji nad sobą samym i naszą przyszłością.

Większość tych seriali możecie obejrzeć na platformie Netflix. Od premiery w Polsce bardzo dobrze się rozwinęła i wiele ciekawych filmów i programów można na niej znaleźć. Ja głównie oglądam seriale. Moja top lista 5 seriali, które warto obejrzeć jest bardzo zróżnicowana. Warto zatem dać im szansę, bo część z nich to ciekawie opowiedziana historia, a część poruszające to kino.

Jakie seriale polecilibyście jeszcze do oglądania?

Related Posts